آینده رباتیک چگونه خواهد بود؟

آینده رباتیک چگونه خواهد بود؟

آینده رباتیک چگونه خواهد بود؟

آینده رباتیک و ربات‌ها

آینده رباتیک نامحدود به نظر می‌رسد. احتمالاً منطقی نیست که انتظار داشته باشیم به زودی دنیایی پر از انسان و ربات‌های انسان‌نما که با هم مشغول کار هستند، در کنار هم زندگی می‌کنند. با این حال، ماشین‌های هوشمند خیلی سریع و به تعداد بسیارزیادی در همه زمینه‌های زندگی و کار ما رایج می‌شوند.

Rodney Allen Brooks، مدیر آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT، در کتاب خود، بشریت و ماشین‌ها (Flesh and Machines) درباره آینده رباتیک می‌گوید که چگونه ربات‌ها ما را تغییر خواهند داد. او در سال 2002، پیش‌بینی کرد که ظرف بیست سال آینده ما ربات‌هایی خواهیم داشت که می‌توانند فکر کنند و حتی احساسات را تجربه کنند! قبل از رسیدن به مرحله پیشرفته‌تر در توسعه، ربات‌ها همچنان مستقل‌تر و پیچیده‌تر خواهند شد. Colin Angle، مخترع ربات جاروبرقی Roomba، معتقد است که دستگاه‌های مکانیکی ارزان قیمت مانند جاروبرقی و اسباب‌بازی‌های رباتیک، بدون اینکه متوجه شویم عصر رباتیک و همچنین پیشرفت را آغاز خواهند کرد. در مقاله‌ای که توسط ExtremeTech.com با عنوان «چشم‌انداز آینده رباتیک: حتی ربات‌های ارزان هم دنیا را تغییر می‌دهند!» منتشر شده است، Angle می‌گوید: «یک روز صبح با فکر کردن به گذشته از خواب بیدار می‌شویم و متوجه می‌شویم که چیزهایی که اکنون برای ما غیرقابل انکار هستند که به طور کاملا استثنایی نسبت به دوران جوانی ما متفاوت هستند! با گذشت زمان، همانطور که اختراعاتی مانند لامپ و تلفن، سطح زندگی را به استانداردهای جدیدی ارتقا دادند، علم رباتیک نیز چنین خواهد بود.»

آینده شغلی رباتیک

تعداد شرکت‌هایی که صرفا ربات تولید کرده و می‌فروشند نیز در حال افزایش است. به همین دلیل، فرصت‌های شغلی زیادی در شرکت‌هایی که تجهیزات جانبی مانند قطعات مکانیکی و الکترونیکی و نرم‌افزار تولید کرده و همچنین صنایعی که از رباتیک استفاده می‌کنند، بیشتر می‌شود. این صنایع شامل خودروسازی، هوافضا، الکترونیک، صنایع غذایی، تولیدکنندگان پوشاک و صنایع داروسازی می‌باشد.

 به گفته دپارتمان توسعه اشتغال کالیفرنیا، تقریبا نیمی از مشاغل مهندسی در صنایع تولیدی قرار دارند. از آنجایی که شرکت‌ها به منظور افزایش بهره‌وری، تولید کالا و خدمات، سرمایه‌گذاری در کارخانه ها و تجهیزات تولیدی خود را افزایش می‌دهند، پس به مهندسان بیشتری نیاز خواهند داشت. حتی فرصت‌های شغلی بیشتری نیز در صنعت تولید ربات‌های خدماتی و فناوری‌های مرتبط مانند هوش مصنوعی، شبیه‌سازی و بینایی ماشین ایجاد خواهد شد. همچنین ربات‌ها همچنان هوشمندتر، قابل اعتمادتر و کوچک‌تر خواهند شد. منظور از ربات‌های کوچکتر همان نانو ربات‌ها هستند «ربات‌های کوچک‌تر از ۱۰۰ نانومتر (یا ۱۰۰ میلیاردم متر)» که با کاربردهای پزشکی و صنعتی بی‌شماری در حال توسعه می‌باشند و نوید تبدیل شدن به یک فناوری رو به رشد را در قرن بیست و یکم می‌دهد.

کاربرد رباتیک و ربات‌ها در آینده‌ای نه چندان دور...

Donald A. Vincent، معاون اجرایی انجمن صنایع رباتیک (RIA)، در کتابچه راهنمای رباتیک صنعتی می‌گوید: «پس از 25 سال درگیر شدن با علم رباتیک، به این نتیجه رسیدم که صنعت رباتیک آمده است تا بماند. علم رباتیک، ربات‌ها و تجهیزات جانبی آن‌ها به راحتی به چالش‌های فضاسازی، مونتاژ و همچنین ارتباطات پاسخ می‌دهند. کاربردهای جدید در کشاورزی، صنایع کشاورزی و شیمیایی؛ بازیافت زباله‌ها، تمیز کردن، و نیز دفع زباله‌های خطرناک از محیط زیست برای محافظت از آن و همچنین حفظ کیفیت آب و هوا. حمل و نقل ایمن، قابل اعتماد و سریع با تکیه بر رباتیک در پرواز (مانند کوادروترها) امکان پذیر خواهد بود. همچنین رباتیک و هوش مصنوعی در ساخت بزرگراه‌های هوشمند نیز کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. علم رباتیک که در دهه 1900 رونق گرفته بود، در قرن بیست و یکم پیشرفت کرده و توسعه خواهد یافت.»

چرا باید رباتیک بیاموزیم؟

نیاز به وجود مهندسان در زمینه‌های مختلف و امکان گسترش زمینه‌های شغلی آنان سبب شده تا صنایع مختلف بیش از هرزمان دیگری، به مهندسان رباتیک احتیاج داشته باشند. مهندسان رباتیک نیز مانند کاشفان آتش، مخترعان چرخ، و خالقان اولین هواپیماها، رادیوها، تلویزیون‌ها و رایانه‌ها خیلی سریع در مرکز افکار و ادراک عمومی قرار خواهند گرفت. مهندسی رباتیک نه تنها جزو یکی از محرک‌ترین و جسورانه‌ترین مشاغل جهان خواهند بود، بلکه در خط مقدم تحول فرهنگی عظیمی قرار خواهد گرفت که زندگی را آنگونه که ما می‌شناسیم و حتی نحوه زندگی کردن را نیز تغییر خواهد داد.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool