انواع ربات ها (1)

انواع ربات ها (1)

انواع ربات ها (1)

معرفی پنج گروه از پرطرفدارترین ربات ها

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و توزیع گسترده ابزارهای رباتیکی در قرن بیست و یکم، کسب اطلاعات پیرامون عرصه رباتیک از ضرورت های هر شخص محسوب می شود. لذا شناخت گونه های مختلف این ربات ها میتواند درک بهتری از دنیای رباتیک و کاربرد هر یک برای ما داشته باشد. ربات ها انواع مختلفی دارند وبا توجه به وظایف گوناگونی که در زمینه های متفاوت انجام می دهند در گروه های متعددی تقسیم بندی خواهند شد. این نکته نیز حائز اهمیت است که یک ربات می تواند با توجه به اینکه برای بیش از یک کار برنامه ریزی شده است، در چندین گروه مختلف قرار بگیرد. در ادامه با ماهیت کاری پنج گروه از برجسته ترین ربات ها آشنا خواهیم شد...

ربات های کار

ربات های کار یا به زبان انگلیسی work robots به ربات هایی گفته می شود که به منظور انجام وظایفی پرخطر، تکراری یا کسل کننده به جای نیروهای انسانی برنامه ریزی میشوند. فعالیت این گروه از ربات ها در کارخانه های صنعتی مرسوم است، از این رو به آن ها ربات های صنعتی هم گفته می شود. در حالی که عواملی همچون سطوح ناهموار، فضای بسته یا هوای بد برای سیستم بدنی انسان ها مضراست، اما به هیچ وجه مانعی برای کار ربات ها در این شرایط نیست. برای استفاده از ربات های صنعتی یا همان ربات های کار، تنها کافیست که اوپراتور(شخصی با علم و تجربه کافی در زمینه کاری مورد نظر) به کمک آویزه آموزشی یا برنامه نویسی برخط یا آفلاین وظایف ربات را مشخص نماید. سپس ربات آموزش دیده، با کمک سنسورهای تعبیه شده در ساختارش، به طور مستقل مشغول به کار خواهد شد. متداول ترین گونه از ربات های کار، بازوهای رباتیکی اند که توانایی انجام اموری از جمله جوشکاری، نقاشی و مونتاژ را دارند. در موارد بعدی نیز با ربات های همکار که در مراکز صنعتی فعالیت دارند هم آشنا خواهیم شد.

ربات های اجتماعی

ربات های اجتماعی یکی از پرطرفدارترین انواع ربات ها هستند که میان انسان ها از جایگاه ویژه ای برخوردار اند. دلیل محبوبیت این دسته از ربات ها نسبت به سایر گروه های دیگر، برقراری ارتباط مستقیم با انسان ها است. طراحی این ربات ها به گونه ای صورت گرفته تا علاوه بر انجام برخی امور کاربردی مانند تنظیم آلارم، اعلام وضع هوا و... جنبه سرگرمی نیز داشته باشند؛ به این معنی که چه خردسال، چه جوان و چه مسن باشید، می توانید ساعت ها با رباتتان مشغول شوید و از بازی با آن لذت ببرید. هدف اصلی از طراحی ربات های  اجتماعی، خلق موجوداتی پیشرفته با قابلیت درک روابط و پاسخگویی به سوالات انسان ها میباشد. اما تنها کاربرد آنها پرکردن وقت خالی شما نیست! برخی از این ربات ها به گونه ای طراحی شده اند تا مورد استفاده افرادی با شرایط پزشکی خاص، مثل اوتیسم یا کند ذهنی قرار بگیرند. جالب است بدانید با گذشت زمان ثابت شده که استفاده از ربات ها، طی دوره درمانی بسیار نتیجه بخش بوده! ربات ها قابلیت پاسخگویی به یک سوال به صورت مکرر و تدریس مسائل آموزشی برای چندین بار را دارند؛ و این در حالیست که از انجام وظایفشان خسته نخواهند شد و هرچند بار که احتیاج است به بررسی موضوعی خواهند پرداخت. درنتیجه برقراری ارتباط یک کودک مبتلا به اوتیسم یا کند ذهنی با ربات می تواند چندین برابر مسرت بخش تر از ارتباط او با معلمش باشد. از جمله معروف ترین ربات های اجتماعی می توان به سگ رباتیکی ایبو و آنکی وکتور اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر  و همچنین به منظور خرید ربات های مذکور به قسمت فروشگاه سایت مراجعه فرمایید.

ربات های همکار

از جمله ربات هایی که نقش به سزایی در کارخانه ها و محیط های صنعتی دارند می توان به ربات های همکار اشاره نمود. ربات های مذکور که به نوعی زیر مجموعه ای از ربات های صنعتی محسوب می شوند، در امنیت کامل کنار نیروهای انسانی مشغول به انجام وظایفشان خواهند شد. همچنین این ربات ها با نام کُبوت نیز معروف اند. (در زبان انگلیسی به همکار coworker گفته می شود. در اینجا اضافه کردن پسوند co به کلمه robot، رباتی که در زمینه ای مشخص به دیگر اعضای فعال یاری می رساند معنی شده است). انسان ها می توانند با استفاده از اپلیکیشن های نصب شده در گوشی های هوشمند یا حرکات فیزیکی نحوه انجام کارها را به کُبوت ها آموزش دهند تا در محیط کاری، همانند یک انسان مشغول به کار شوند. معمولا از این ربات ها برای پیش بردن مشاغلی با امور پرتکرار و دقیق مانند حمل اشیا سنگین، بسته بندی جعبه یا منتاژ قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

ربات های کاوشگر

همانند صحنه ای که اکثر ما در فیلم های علمی تخیلی هالیوود تماشا کرده ایم، انجام تحقیقات فضایی به دست ربات ها تنها یک خیال باطل نیست! در واقع فرستادن یک ربات کاوشگر جهت انجام تحقیقات به فضا  بسیار امن تر و به صرفه تر از فرستادن انسان هاست. ربات های کاوشگر فضایی، به گونه ای ساخته شده اند که در برابر شرایط سخت فرازمینی مقاوم باشند تا با راحتی بیشتر از خاک کره های دیگر نمونه برداری کرده و اطلاعات و عکس ها را به محققان ارسال نمایند. جالب است بدانید ربات ها نیز در راستای محقق ساختن آرزوی بلند پروازانه بشر، یعنی اعزام انسان ها برای زندگی جاودانه در کرات دیگر، بسیار موثر واقع شده اند. حتی پیشبینی می شود که نخستین ساکنان دائمی در پایگاه فضایی مستقر در کره مریخ، ربات ها باشند. در حال حاضر هم ربات مریخ نورد Mars Rover با هدف یافتن آثار حیات در سیاره سرخ مشغول است.

ربات های ازدحامی

وصف ربات های ازدحامی به گوش کمتر کسی رسیده است در حالی که دلیلی برای اثبات غیرمفید واقع شدن آن ها وجود ندارد. همان طور که از نام این دسته از ربات ها مشهود است، صد ها ربات ساده کنار یکدیگر جمع  می شوند تا گروهی عظیم را تشکیل داده و به عنوان رباتی بزرگتر و هوشمند تر وارد عمل شوند. خلق  این ربات ها، الهام گرفته شده از زندگی دسته جمعی حشراتی مانند زنبور و موریانه ها است. در انجام برخی از امور، استفاده از ربات های ازدحامی نتیجه معقول تری نسبت به یک ربات که به تنهایی کار میکند، به جا خواهد گذاشت. هرکدام از این صدها ربات، به صورت تکی جهت هماهنگی حرکات خود با دیگر ربات ها برنامه نویسی شده و طبق کدهای دستوری گرفته شده، با بقیه ربات های هم نوع خود ارتباط برقرار خواهد کرد.

دسته بندی ربات ها بسیار گسترده تر از آنچه در متن فوق مطالعه نمودید تعریف شده است. در بخش دوم این متن به بررسی دسته های دیگر نیز خواهیم پرداخت...مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool