انواع سبک های آموزشی رباتیک

انواع سبک های آموزشی رباتیک

انواع سبک های آموزشی رباتیک

اهمیت سبک های آموزشی

بدیهی است که یکی از اهداف مهم تمام جوامع مدرن دنیا بنا کردن اساس اصولی آموزش  بر پایه علوم نوین و به روز می باشد. و باید بدانیم که تاثیر گذارترین کار برای دستیابی به این هدف، پرورش متخصصانی مجرب و فرهیخته است. پس در قدم اول، باید رشد فکری افراد یک جامعه نقطه تمرکز محسوب شود؛ این نکته نیز حائز اهمیت است که تنها مسیری که برای رشد تفکرات یک ملت پیش رو داریم، آموزش صحیح و یادگیری دقیق است.

از آنجایی که شیوه تعقل و سبک یادگیری هر شخص امری منحصر به فرد محسوب می شود، جامعه آموزشی نیاز به ترفندهای متعدد تری در مسیر تدریس دانشجویان داشت. شاید تصور کنید که تمامی امور آموزشی، پلتفرمی ثابت و واحد دارند، اما این یک تصور اشتباه است و در حقیقت مسئله ترجیحاتِ فردیِ هر شخص بود که خواستار سبک های آموزشی بیشتری شد.

متنوع بودن سبک های آموزش از متفاوت بودن گرایش افراد در یادگیری تکالیف، نشات گرفته است. تدریس محتوای درسی باید متناسب با ترجیحات یک شخص یا گروهی از افراد یادگیرنده انجام شود که به صورت همزمان در یک مقطع مشترک و یک موضوع واحد دانش می آموزند. از این رو کارشناسان تصمیم به طراحی و اعمال استانداردهایی کردند که چهارچوبی با معیارهای معین شده و باب میل اشخاص مختلف بسازند.

روش های تدریس و آموزش صرفاً انتقال داده های موضوع مورد بحث نیست و جنبه تسهیل شرایط یادگیری و تفکر نیز در آن بسیار پررنگ است.

تعریف سبک آموزش

در ساده ترین شکل ممکن، سبک آموزش را به این صورت می توان تعریف کرد:
((استراتژی یک مدرس به منظور انتقال داده و برقراری ارتباط در مسیر آموزش و پرورش دانش آموزان یا دانشجویان.))

انتخاب مناسب ترین روش برای تدریس یادگیرندگان مهم ترین وظیفه یک مدرس تلقی می شود. چرا که سبک آموزش تاثیر مستقیم بر روی باورها، نقات قوت و رفتارهای یک شخص در موقعیت های گوناگون دارد. احتمالا تصور می کنید که انتخاب سبک، کار دشواری نیست، اما در واقع موضوع بسیار حساسی محسوب می شود!

تعریف سبک یادگیری

یک تعریف استاندارد از سبک یادگیری عبارت است از رفتارهای معین شناختی، عاطفی و روانی اجتماعی که به عنوان شاخصهای نسبتاً پایدار در زمینه نحوه ادراک، تعامل و واکنش نسبت به محیط یادگیری به کار می روند .

اهمیت انتخاب متدهای آموزشی

در قدم اول باید شرایط افراد یادگیرنده و همچنین موضوع تدریس مورد ارزیابی قرار بگیرد. شاید تعجب کنید اگر بدانید که جنسیت افراد نیز سر فصلی مهم در انتخاب سبک آموزش و تدریس می باشد.

 برای مثال اگر یک مدرس رباتیک، دو کلاس جداگانه داشته باشد که یکی مخصوص پسران و دیگری متعلق به دختران، موظف به تغییر روش تدریس در هر کلاس می باشد. چرا که یادگیری دختران عمدتاً به صورت شنیداری است و تمایل بیشتری برای شرکت در کلاس های درسی دارند. از طرف دیگر پسرها به صورت دیداری و تصادفی داده ها را یاد خواهند گرفت که این موضوع ایجاب می کند تا مدرس با هدف داشتن بازخوردی بهتر، از جزوات مصور، نمودارها و اشکال برای ثبت اطلاعات در ذهن دانش آموز استفاده کند.

فارغ از جنسیت و موضوع تدریس، عوامل دیگری همچون سن، قومیت، فرهنگ، تعداد یادگیرندگان وبسیاری از موارد دیگر، از عوامل موثر در انتخاب سبک تدریس و آموزش محسوب می شوند.

پنج سبک رایج آموزشی

مانند آموزش های steam که دانش آموزان را در قالبی مشخص می پروراند، متدهای دیگر با استراتژی های متفاوت هم به وجود آمده است. در ادامه به بررسی پنج تا از بهترین روش های آموزش و پرورش و چگونگی اعمال آن در کلاس درس خواهیم پرداخت.

سبک تدریس اقتداری

در انجام این روند آموزشی، مدرس نقطه اصلی توجه و تمرکز محیط قرار می گیرد. از این رو این روش را عموما در سخنرانی ها و سالن اجتماعات پیاده سازی می کنند. سبک اقتداری روشی یک طرفه است؛ چرا که روند کار به این صورت پیش می رود: مدرس موضوعی را از پیش تعیین می کند و برای مدت نسبتا طولانی سخنرانی اش را با مضمون مشخص شده ارائه می دهد. از طرف دیگر دانش آموزان موظف اند بخش های مهم محتوای بیان شده را به خاطر بسپارند و یا یادداشت برداری کنند.

نام انتخاب شده برای این سبک تا حدودی بیان کننده چگونگی نمود این روش است. اما چطور می توان بیشترین بازخورد را از طریق این مسیر کسب کرد؟ با شناخت رایج ترین سبک یادگیری در طبقه افراد یادگیرنده...همان گونه که سبک های آموزش و تدریس متنوعی داریم، منوال یادگیری نیز راه و روش های متعددی دارد. یادگیری و آموزش باید مانند قطعات جورچین به یکدیگر متصل شوند تا در نهایت حاصل زحمات طرفین نتیجه ای مطلوب داشته باشد. رعایت این نکته نه تنها در سبک آموزش اقتداری واجب است، بلکه در تمامی سبک های موجود نیز مسئله ای پر اهمیت محسوب می شود.

به طور معمول اشخاصی که به اصطلاح یادگیرنده کلامی هستند با شرکت در کنفرانس ها موفق به جمع آوری اطلاعات بسیار زیادی خواهند شد. این دسته از افراد از هر آنچه که می بینند و می شنوند یادداشت برمی دارند و اطلاعات را بر اساس مفاهیم و محتوا، دسته بندی می کنند. اگر همکنون شخصی در مقطع تحصیلات عالیه هستید و خود را جزئی از دسته یادگیرندگان کلامی می دانید، مسلما شرکت در سخنرانی های پر محتوا پله ترقی برای شما محسوب می شود.

مدرسین نیز در صورت مشاهده ارجعیت یادگیرندگان کلامی در کلاس درسی، بهتر است از این روش تدریس استفاده نمایند.

سبک تدریس نمایندگی

برخلاف سبک تدریس اقتداری، در روند پیاده سازی سبک نمایندگی، مدرس نقش پررنگی نخواهد داشت. زیرا در این روش انجام پروژه های گروهی و هم فکری های دست جمعی مد نظر قرار خواهند گرفت. از طرف دیگر شخص مدرس تنها به عنوان یک ناظر و نماینده در کلاس حضور می یابد. نمایندگی او در کلاس به منظور ترغیب یادگیرندگان برای آموختن بیشتر و ارتقاء سطح علمی کلاس می باشد.

 علیرغم محبوبیت روزافزون این سبک تدریس در میان افراد فعال در حوزه های آموزشی، برخی از منتقدان بر این باوراند که عدم سلطه مدرس در کلاس، او را از جایگاه اصلی اش دور خواهد کرد و این شیوه را یک استراتژی ضعیف نامیده اند. اما با دیدن نیمه پر لیوان به برخی از نکات مثبت نیز خواهیم رسید...

به وجود آوردن زنجیره همکاری بین افراد همسن و فعال در یک زمینه واحد، نتایج مطلوبی به همراه خواهد داشت. عموماً یادگیری مبتنی بر انجام پروژه های گروهی، آزمایش های متعدد، هم فکری و مساعدت با یکدیگر بازخورد مقبولی از خود به جای می گذارد.

روش تدریس نمایندگی، مکمل روش یادگیری جمعی می باشد. یادگیرندگان انعکاسی نیز می توانند با کمک آموزش به نحوه نمایندگی، پیشرفت زیادی برای خودشان حاصل کنند. یادگیرندگان انعکاسی افرادی هستند که بیشتر از عمل کردن، تفکر می کنند. در نتیجه بهتر است این دسته از افراد با مشارکت در جمع های گروهی اطلاعات خود را به منظور دریافت مطلوب ترین بازخورد، با اعضای گروه به اشتراک بگذارند.

سبک تدریس تسهیلی

مدرسانی که از این سبک پیروی می کنند بیشتر از هر راه دیگری به خودآموزی یادگیرندگان متکی هستند. برخلاف سبکی که دبیران در سخنرانی ها و کنفرانس های آموزشی پیش می گیرند و جواب مسئله را صریحا بیان می کنند، در روند تسهیلی ترجیح بر این است که دانش آموزان سوال بپرسند و حس کنجکاویشان برانگیخته شود.

فعالیت هایی که در این نوع سبک آموزشی مشاهده می کنیم به منظور کشف استعداد، ارتقاء آن و توسعه مهارت در حل مسائل صورت می گیرند. در نتیجه یادگیرندگان درک عمیق تری نسبت به موضوعات پیش رو پیدا خواهند نمود.

در این بین وظیفه دبیر به عنوان یک شخص تسهیل دهنده این است که با تک تک دانش آموزان تعامل داشته باشد و در صورت بروز مشکلی فراتر از حد شخص یادگیرنده، به موضوع رسیدگی کند. خود واژه تسهیل به معنای آسانی است و تسهیلگر به کسی گفته می شود که نماینده حل مسائل و ساده سازی موقعیت می باشد.

سبک آموزش اثباتی

نام گذاری این سبک تدریس تا حدودی نشان دهنده چگونگی نمود آن در کلاس درسی است. در تدریس به شیوه اثباتی، وجود عوامل شهودی و ماهیت های اثبات کننده، اساسی ترین وجه به شمار می رود. در تدریس به سبک اثباتی مدرس همانند سبک اقتداری نقطه تمرکز محسوب می شود. با این تفاوت که فعالیت های سبک اثباتی تنها متکی بر سخنرانی های مدرس نیست و کوشندگی های بیشتری در حوزه آموزش رخ می دهد.

برای مثال موضوعاتی همچون موسیقی، هنر نقاشی و علوم تربیت بدنی از جمله عرصه هایی هستند که یک سخنرانی هرچند پر محتوا هم نمی تواند نکات اصولی را به یادگیرندگان آموزش دهد. از این رو مدرس به کمک آموزش های عملی و فعالیت های کلاسی شروع به تبادل اطلاعات خواهد نمود.

یادگیرندگان شهودی و دیداری می توانند با شرکت در کلاس هایی با سبک تدریس مذکور، بهتر از قبل علم مورد نظرشان را بیاموزند. زیرا یادگیرندگان شهودی به کلیات مسائل توجه بیشتری نشان می دهند و غافل شدن از جزئیات در مباحث تئوری نتیجه مطلوبی ندارد. همچنین یادگیرندگان دیداری، عمدتاً تمرکز بیشتری بر روی تصاویر و نمودارها دارند و اطلاعات نوشتاری برایشان جذاب نیست.

علیرغم اینکه سبک اثباتی برای درک بهتر موضوع تدریس بسیار مفید است، تا حدودی کار را برای مدرس دشوار خواهد ساخت. زیرا تعامل مستقیم دبیر با دانش آموزان، پایه اصلی در پیاده سازی این روش است و تامین نیازهای دانش آموزان چالشی برای دبیر به حساب می آید.

سبک آموزش ترکیبی

برخی از معلمان شیوه تدریس یکپارچه ای را انتخاب می کنند و عواملی چون شخصیت، ترجیحات و علایق آن ها در تدریس نیز تاثیرگذار خواهد بود. این استراتژی به سبک ترکیبی مشهور است و در تدریس عرصه هایی مانند انگلیسی، علوم و مطالعات اجتماعی بسیار رایج است.

عموماً معلمانی که از سبک ترکیبی استفاده می کنند، اطلاعات خارج از مبحث درسی را به دانش آموزان ارائه می دهند تا برای دانش آموزان درک عمیق تری از یک موضوع خاص ایجاد نمایند. برای مثال در تدریس زبان انگلیسی در گفتگو با موضوعات انتخابی مدرس از همین شیوه پیروی می کند.

در متن فوق پنج شیوه رایج برای تدریس را بررسی نمودیم و دانستیم که سبک یادگیری دانش آموز، مکمل سبک تدریس مدرس محسوب می شود. گذشت زمان و کسب تجربه می تواند چالش های پیش روی یک مدرس را تا حدودی کاهش دهد و به او در انتخاب مناسب ترین چهارچوب تدریسی کمک کند.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool