شاسی های رباتیک

شاسی های رباتیک

شاسی های رباتیک

کانسپت ربات و رباتیک را می توان در مسیرهای متعددی توصیف کرد. برای مثال یکی از تعاریف ماهیت ربات عبارت است از گردهم آوری تجهیزات سخت افزاری خاص که با یک هدف واحد و در یک زمان مشخص با یکدیگر کار می کنند. این تجهیزات فیزیکی شامل قطعاتی همچون چرخ ها، شاسی، برد، سیم و ... می شود. اما مانند ساخت و سرهم سازی هر دستگاه دیگر، قطعات یک ربات نیز باید بر روی بخش اصلی سوار شوند. اما این سازه اصلی چه نام دارد؟؟

اصلی ترین سازه در ساخت ربات

شاسی رباتیکی یک صفحه لبه دار یا بی لبه از جنس فلز، پلاستیک یا گلاس می باشد که دیگر تجهیزات فیزیکی بر روی آن سوار می شوند. در حالت عادی هر ربات به یک شاسی نیاز دارد؛ بر روی تمامی مدل های شاسی، سوراخ های متعددی طراحی شده تا نصب کردن المان های گوناگون همانند برد، چرخ ها و موتور آسان باشد و کاربر را هنگام طراحی ربات دچار محدودیت نکند. طراحی یک شاسی منحصر به فرد تنها بستگی به میزان خلاقیت شما دارد.

انواع شاسی های رباتیکی

معیار دسته بندی شاسی ها بر اساس سه پرسش مشخص می شود:

اندازه و ابعاد آن چه قدر است؟

جنس مواد اولیه چیست؟

حداکثر وزنی که توسط شاسی مورد نظر تحمل می شد چقدر است؟

شاسی های رباتیکی اصلی ترین سازه در ساخت ربات ها محسوب می شوند. از آنجایی که هر ربات کاربرد متفاوتی دارد، تجهیزات سخت افزاری آن نیز از دیگری متفاوت خواهد بود. از این رو تولید شاسی های رباتیکی در مدل های مختلف به مهندسان رباتیک این اجازه را می دهد تا بسته به نوع رباتشان، در انتخاب شاسی گزینه های زیادی داشته باشند. سه مدل گوناگون شاسی ها شامل شاسی های رباتیکی فلزی، پلاستیکی و پلکسی می باشد.

شاسی های فلزی یکی از انواع شاسی‌های رباتیکی موجود در بازار است که البته رایج ترین نوع نیز می باشد. شاسی های فلزی در ساخت ربات های فوتبالیست، رالی و … مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت فلز به کار برده شده در این مدل سبب می شود که حتی ضربه های شدید هم ساختار اصلی ربات را از هم گسسته نکند. علاوه بر این مورد، به دلیل استقامت جنس فلز، شاسی های فلزی را به عنوان سپر ربات های جنگجو نیز استفاده می کنند.

قیمت مناسب و استحکام شاسی های فلزی نسبت به دو مدل دیگر، موجب شده تا مهندسان رباتیک آن را به دانش آموزان خود معرفی نموده و در پروژه های دانش آموزی از مدل مذکور استفاده کنند.

برای خرید شاسی فلزی به فروشگاه مدرسه رباتیک مراجعه کنید.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool