تاریخچه برنامه نویسی

تاریخچه برنامه نویسی

تاریخچه برنامه نویسی

در دهه اخیر برنامه نویسی به یکی از پر طرفدارترین رشته های علوم فناوری تبدیل شده است. خیلی از کسانی که با علوم کامپیوتری آشنایی ندارند متوجه میزان اهمیت این علم نیستند و نمیدانند که تا چه حد در زندگی روزمره ما نقش دارد. بنابراین ما قصد داریم در مقاله امروز با رشته برنامه نویسی بیشتر از قبل آشنا شویم.

قبل از هر چیزی باید بدانیم برنامه نویسی چیست؟ به زبان ساده می توان گفت، برنامه نویسی به نوعی روش حل مسئله به کمک کامپیوتر است. برنامه ماشین حساب در کامپیوتر، لپ تاپ یا تلفن همراه خود را به یاد بیاورید که با بالا ترین سرعت هرگونه معادله ای را حل می کند؛ یا زمانی که سوالتان را در موتور جست و جوی گوگل بیان می کنید و سریعا نتایج مرتبط را به شما نشان می دهد... انجام تمامی این کار ها به واسطه برنامه نویسی میسر می شود.

مقدماتی ترین مرحله در برنامه نویسی نوشتن الگوریتم است. الگوریتم های برنامه نویسی مجموعه ای از دستورات هستند که مراحل ساخت یک برنامه را به نمایش میگذارند.

 اما اولین الگوریتم برنامه نویسی به دست چه کسی نوشته شد؟

داستان اولین برنامه نویسی رایانه ای    

قدمت اولین برنامه نویسی به سال 1883 میلادی برمیگردد که به لطف همکاری آدا لاولاس با چارلز بابیج ساخته شد. آدا دختر لرد بایرون بود و پس از طلاق والدینش با مادرش زندگی می کرد. آدا به قدری به درس خواندن علاقه داشت که هیچ چیز جلودارش نبود. حتی زمانی که در 14 سالگی بیمار شد و یک دوره فلج یک ماهه را گذراند و تا مدتی خانه نشین بود نیز از تحصیل دست برنداشت.

با گذشت زمان این علاقه به تحصیل تشدید شد و آدا در سن 17 سالگی به نبوغ زیادی در ریاضیات رسید که البته یکی از عوامل تاثیر گذار در علاقه او به ریاضی تشویق های مادرش بود.

جرقه ساخت اولین برنامه زمانی خورد که آدا با چارلز بابیج آشنا شد. چارلز بابیج، (CharlesBabbage) فیلسوف و ریاضیدان انگلیسی بود که از بزرگترین دست آوردهایش می توان به ایده ماشین محاسبه گر یا همان ماشین تفاضلی اشاره نمود.

جالب است بدانید امروزه چارلز بابیج با عنوان پدر علم کامپیوتر شناخته می شود، چرا که با طراحی ماشین تفاضلی مقدمه ای برای ساخت کامپیوترهای برنامه پذیر امروزی چید. ماشین تفاضلی اولین رایانه قابل برنامه ریزی محسوب می شود که هدف از ساخت آن جدول‌بندی توابع چند جمله‌ای و لگاریتمی بود. 

آدا یکی از بزرگترین حامیان بابیج در این طرح بود و به واسطه مقاله های مرتبط با این ماشین محاسباتی مکانیکی نیز معروف شد. اولین دیدار آن ها در یک مهمانی شام به وقوع پیوست و آشنایی آن ها شروع یک همکاری جنجالی در عرصه تکنولوژی شد. هشت سال پس از اولین دیدار، بابیج به منظور رفع ایراد یک سخنرانی مرتبط به ماشین تحلیلی به دانشگاه تورین دعوت شده بود. در این زمان پابیج متن سخنرانی اش را که توسط یک دانشجوی ایتالیایی به زبان فرانسوی حاضر شده بود را به دست آدا رساند تا به انگلیسی ترجمه اش کند. پروسه ترجمه این متن 9 ماه به طول انجامید چرا که خود آدا نیز اطلاعاتی را به این متن اضافه می کرده است. در نهایت نوشته های اضافه بر متن او تبدیل به قسمت عمده این سخنرانی شد! 

در قسمتی از توضیحات، آدا به الگوریتمی اشاره کرده بود که اعداد برنولی را در ماشین تحلیلی محاسبه می کرد؛ در نتیجه این نجیب زاده با نوشتن این الگوریتم، به اولین زن برنامه نویس تاریخ بشریت تبدیل شد. پس از این اکتشاف پر سروصدا، همکاری این دو شدت گرفت و به طراحی و ساخت موتور آنالیتیکی مشغول شدند.

وزارت دفاع آمریکا به پاس قدردانی از زحمات آدا لاولاس اسم او را به عنوان نام یکی از زبان های برنامه نویسی ساخته شده در همین دپارتمان گذاشت. حتی برچسب هلوگرامی آدا لاولاس بر روی برخی از محصولات ماکروسافت نیز دیده می شود...

امروزه پس از گذشت زمانی نزدیک به دو قرن، برنامه نویسی به یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان تبدیل شده و هر ساعت پیشرفته تر از قبل می شود. تمامی این موقعیت های شغلی، تسهیل در امور روزانه، بازی های رایانه ای و... را مدیون این زن نجیب زاده و همکار انگلیسی اش چارلز پابیج هستیم.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool