تاریخچه رباتیک

تاریخچه رباتیک

تاریخچه رباتیک

تاریخچه ربات ها و رباتیک

تا به اکنون به ما گفته شده است که علم رباتیک در قرن بیستم به وجود آمده است. همین جمله کافی است تا فرض را بر این بگیریم که قبل از قرن بیستم هیچ گونه ارتباطی بین ما ربات ها نبوده است. اما این تنها یک فرضیه اشتباه است و تاریخچه وجود ربات ها و اتوماسیون اختراع شده توسط بشر گذشته ای طولانی تر دارد. در واقع مهندسین یونان باستان دو متن به نام های Pneumatica و Automata از خود به جای گذاشته اند که گواهی بر وجود صدها نوع مختلف ماشین های شگفت انگیز است که قادر به حرکت خودکار بوده اند. البته تکامل ربات ها در قرن 20 و 21 به طور اساسی سرعت بالایی داشته و گاها به مرحله ای می رسد که تشخیص ربات از انسان دشوار باشد!

چه کسی بر روی ربات ها اسم گذاشت؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اصطلاح ربات از کجا آمده است؟ کلمه رباتیک برای اولین بار به طور ناخواسته توسط نویسنده داستان های علمی تخیلی، اسحاق آسیموف در داستانی موسوم به "دروغگو" در سال1941 ابداع شد.

نویسندگان داستان های علمی تخیلی در طول تاریخ به توانایی انسان در تولید ماشین های خودمختار و سبک زندگی های پیشرفته علاقه مند بوده اند. از اسطوره یونان باستان پیگمالیون گرفته تا دکتر فرانکنشتاین اثر مری شلی و HAL9000  اثر آرتور سی کلارک...

رباتیک تاریخی

در تعریف یک ربات می گوییم، ربات ماشینی است قابل برنامه ریزی مجدد که قادر به انجام وظایفی است که سبب تکمیل یک کار می شود. ربات ها از کدگذاری خاصی استفاده می کنند که آنها را از سایر ماشین ها و ابزارهای ماشینی مانند  CNC متمایز می کند. ربات‌ها به دلیل قابلیت‌هایی همچون مقاومت بالا و عملکرد دقیق، در صنایع مختلف کاربرد پیدا کرده‌اند.

پیش تر اشاره کردیم که منابع بسیاری بر محبوبیت ماشین های خودکار در دوران باستان و قرون وسطی گواهی می دهند. یونانیان و رومیان باستان، اتوماتهای ساده ای را برای استفاده به عنوان ابزار، اسباب بازی و یا به عنوان بخشی از مراسم مذهبی خود در دست داشتند.

مثلا گفته شده خدای یونانی، هفائستوس، که پیش از ربات های مدرن در صنعت مشغول بود، قرار بود اتومات هایی بسازد تا در یک کارگاه برای او کار کنند. اما متأسفانه هیچ یک از اتومات های اولیه اکنون موجود نیست.

در قرون وسطی، هم در اروپا و هم در خاورمیانه، ماشین آلات خودکار نیز رایج بودند و خوشبختانه از سازه هایشان اطلاعاتی باقی گذاشتند. الجزایر (1206-1136) متونی در توصیف و تصویرسازی دستگاه‌های مکانیکی مختلف خود، از جمله یک ساعت فیلی بزرگ که سر هر ساعت به صدا در می‌آمد، یک گروه موسیقی رباتیکی، و یک دستگاه خودکار پیشخدمت که نوشیدنی سرو می‌کرد، به جای گذاشت. در اروپا هم یک راهبه خودکار وجود داشت که صلیب را در دستان خود می بوسید. این ماشین های اتومات در پیکر ساخته شده حیوانات نیز وجود داشتند و بالاخره در قرن هجدهم فصل پیشرفت فناوری آغاز شد. سازه ها پیچیده تر شدند و کار را برای بشر آسان تر از قبل انجام میدادند.

ربات های ویکتوریایی

انقلاب صنعتی و افزایش تمرکز بر ریاضیات،  مهندسی و علوم در عصر ویکتوریا انگلستان نیز خالی از لطف در دنیای رباتیک نبود. چارلز بابیج (1791-1871) در اوایل تا اواسط قرن نوزدهم برای توسعه پایه‌های علوم کامپیوتر فعالیت های بسیاری داشت که از موفق‌ترین پروژه‌های او می توان به موتور تفاضل و موتور تحلیلی اشاره کرد. اگرچه پروژه های مذکور به دلیل کمبود بودجه هرگز تکمیل نشدند، اما این دو ماشین، اصول اولیه محاسبات مکانیکی را ارائه کردند. از دیگر اندیشمندان آن دوره می توان به آدا لاولیس اشاره نمود که با استفاده از همین پروژه های نا کامل، امکان ساختن تصاویر یا پخش موسیقی توسط کامپیوترها را در آینده میسر ساخت.

پس از شروع قرن نوزدهم، تکنولوژی به ارائه سرگرمی هم راه یافت و این در حالی بود که توسعه ماشین‌ها و موتورهای بخار که به ساخت کارآمد و سریع‌تر محصولات معروف بودند رواج یافته بود. کارخانه ها برای افزایش حجم کار و دقت در تولید محصول، شروع به استفاده از ماشین آلات و موتورهای بخار کردند.

قرن بیستم تا امروز

در سال 1920، کارل کاپک نمایشنامه خود را به نام RUR (ربات های جهانی Rossum) منتشر کرد که در آن کلمه "ربات" معرفی شد. این کلمه از یک کلمه اسلاوی قدیمی گرفته شده است که به معنای چیزی شبیه به "کار یکنواخت یا اجباری" است.

دهه 1950، جورج دیول Unimate را طراحی کرد. یک دستگاه بازوی رباتیکی که قالب های ریخته گری را در کارخانه جنرال موتورز در نیوجرسی حمل می کرد. سال 1961 شروع کار  این ربات صنعتی در کارخانه بود.

همچنین در اواسط دهه 1950، شرکت آلمانی کوکا یک خط جوش خودکار برای لوازم خانگی و یک خط جوش چند نقطه ای دیگر برای فولکس واگن ایجاد کرد. تا سال 1968، کاوازاکی مجوز طراحی Unimatio که یک ربات هیدرولیک شناخته می شد را صادر کرده بود و شروع به ساخت آنها کرد. در سال 1969، جنرال موتورز 90 درصد از جوش های بدنه محصولاتش را با استفاده از بازوهای رباتیکی Unimates به انجام میرساند.

تا قبل از سال 1970، این ربات با نام خودش شناخته می شد تا اینکه دانشگاه استانفورد اصطلاح استاندارد Arm یا همان بازو را برای چنین ربات هایی در نظر گرفت. دقیقا همان اصطلاحی که امروزه برای ربات هایی از همین قبیل استفاده می کنیم که البته بسیار پیشرفته تر از قبل شده اند.

 جوشکاری خودکار به عنوان مهم ترین کاربرد ربات های صنعتی در نظر گرفته می شد؛ چرا که بشر را قادر به ساخت ماشین هایی با جوشکاری باکیفیت کرد. سپس کوکا در سال 1973 بازوی شش محوره خود را معرفی کرد که تبدیل به یک استاندارد صنعتی در جهان شد! این اتفاق تقریباً مصادف با شروع ساخت ربات های کاملاً برقی بود...

 با گذشت دهه هفتاد و تمامی پیشرفت هایش، جهان بسیاری از اولین ها را به خود دید: اولین ربات تمام الکتریکی با کنترل ریزپردازنده، اولین ربات با بالاترین میزان دقت، اولین ربات جوشکاری مبتنی بر حسگرها و ربات PUMA برای مونتاژ قطعات کوچک و ... با آغاز سال 1980 نیز توسعه یک زبان برنامه نویسی برای ربات ها، ساخت ربات scara با حرکت مستقیم و افزایش سرعت و ظرفیت ماشین آلات دهه اخیر بر سر زبان ها افتاد.

در دهه 1990 نوآوری هایی در کنترل و همگام سازی ربات ها انجام شد و همچنین از اولین ربات بسته بندی پرده برداری شد.

تقریبا همه چیز داشت یک نواخت می شد تا سرانجام سال 2003 فرا رسید. بسیاری از افراد سال 2003 را با دستاوردهای مریخ نوردهای رباتیکی ناسا که Spirit و Opportunity نام داشتند به یاد دارند. کاوش سطح مریخ همه را شگفت زده کرده بود و باید قبول کرد حتی در زمان حال نیز سفر به یک کره دیگر دستاوردی عظیم محسوب می شود.

ساخت ربات های بیشتر و بهتر تا به اکنون که در آستانه ورود به سال 2022 هستیم ادامه داشته و هرگز متوقف نشده. در طول نیم قرن گذشته، ربات ها در سایر حوزه ها، به عنوان اسباب بازی و سرگرمی، سلاح های نظامی، دستیاران جستجو( مثل الکسا، کورتانا و... ) و نجات و بسیاری از مشاغل دیگر ، جای خود را در میان بشر پیدا کرده اند. اساساً با پیشرفت برنامه نویسی و دنیای فناوری اطلاعات، ربات ها راه خود را در مشاغلی پیدا می کنند که در گذشته دستیابی به آنها برای مردم بسیار خطرناک، کسل کننده یا غیرممکن بود.

به نظر شما ربات ها در چه مشاغل دیگری می توانند به کمک انسان ها بیایند؟؟مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool