رباتیک در آینده

رباتیک در آینده

رباتیک در آینده

رباتیک آینده ساز

نقش ربات ها در زندگی روزمره بشر با روندی بسیار سریع در حال افزایش است. هم اکنون می توانیم شاهد استفاده تمامی خانواده ها از تکنولوژی هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و رباتیک باشیم. از این رو آموزش رباتیک به نوجوانان و معرفی به روزترین علوم فناوری به آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که اکثر وسایل مورد استفاده، مشاغل و حتی متدهای آموزشی رابطه مستقیم با علوم فناوری دارند.

در قالب یک تعریف ساده می توان گفت که هر دستگاه متحرکی که بتواند به انجام کاری کمک کند، ربات نامیده خواهد شد. همان طور که در بند قبلی اشاره کردیم، بسیاری از لوازم مدرن که هر ساعت و هر دقیقه با آن ها سروکار داریم در دسته بندی ربات ها قرار می گیرند! لوازم هوشمندی اعم از ماشین لباسشویی، کولرهای گازی هوشمند، یخچال‌های هوشمند و... پس چه بهتر که درباره هرآنچه که پیرامون ما قرار دارد اطلاعات بیشتری کسب کنیم و با آموزش رباتیک، یکی از متخصصان آینده این حوزه باشیم.

آموزش رباتیک به کودکان و نوجوانان، روشی نوین به منظور پیاده سازی خلاقیت و ابداع در مسیر تکنولوژی میباشد. در واقع این اختراعاتِ لوازم هوشمند است که سبب تسهیل زندگی بشر شده، از این رو پرورش مخترعان و مهندسان رباتیک به منظور ادامه دادن این سبک از زندگی در آینده امری الزامی محسوب می شود.

شاید این تصور در ذهن شما حاکم باشد که تنها ربات هایی با شمایل انسانی که راه می روند، چراغ هایشان را روشن و خاموش می کنند، صحبت می کنند و یا می توانند اعضای بدن خود را حرکت دهند، هدف ما هستند. اما این یک تصور غلط است و هرآنچه که در دنیای رباتیک اتفاق می افتد، بسیار عظیم تر از آن چیزیست که ما می پنداریم.

البته نباید این ربات های هوشمند انسان نما را نیز دست کم گرفت، چرا که سازندگان ربات های هوشمند با هدفی خاص آن ها را برنامه نویسی نموده تا در شرایط ویژه (مثل امداد و نجات، برقراری امنیت و...) مورد استفاده قرار بگیرند. در اکثر مواقع شاهد حضور ربات های مذکور در برنامه های تلویزیونی و مسابقات رباتیک هستیم.

به طور کلی هر دستگاهی که بتواند به صورت هوشمند یا غیرهوشمند، در امور روزمره انسان ها خدمتی ارائه کند، ربات نامیده میشود. حال میتواند رباتی جهر چرخ یا پروازی باشد، مانند انسان ها یا حیوانات راه برود یا بصورت ربات های زیر دریایی در آب شناور باشد.


آموزش رباتیک بصورت اصولی

پیاده سازی قالب استاندارد و اصولی در آموزش رباتیک کودکان و نوجوانان اولین شرط به وجود آوردن تحولی عظیم در زندگی فردی شخص و حتی جامعه است. اما چرا کودکان و نوجوانان؟؟ برای پاسخ این سوال کافیست نگاهی به جوامع متمدن  و پیشرفته بیاندازیم؛ سپس در میابیم که یکی از دلایل اصلی کسب موفقیت های بزرگ، سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان بوده است. در این مسیر، یادگیری رباتیک و آموزش مهارت های کامپیوتری، کودکان و نوجوانان قرن بیست و یک را برای تصاحب قطب های علمی و صنعتی آینده، آماده خواهد کرد.

داشتن حس انزوا در برابر تکنولوژی مانند یک سم کشنده در جامعه عمل خواهد کرد و تعلیم کودکان و نوجوانان پادزهر  این سم است! برای اینکه مردان و زنان آینده بتوانند همگام با پیشرفت در تکنولوژی، کارایی داشته باشند می بایست از هم اکنون آموزش های لازم را دریافت کنند.

آموزش رباتیک به عنوان بهترین راه برای پرورش کودکان،  با حرکت روی مرز سرگرمی و آموزش، میتواند یکی از بهترین جایگزین ها برای سرگرمی های مخرب  و یا حتی بازی های کامپیوتری باشد. همانطور که میدانید بازی های کامپیوتری اولین موضوع جذاب برای هر کودک میباشد که تقریبا در تمامی موارد با ضررهای وارده به کودکان همراه است که طبق آخرین تحقیقات، دلیل اصلی کشش کودکان، هیجان بسیار زیاد بازی ها و نبود جایگزین مناسب است.
جالب است بدانید کودکان به دلیل علاقه ی بسیار زیاد خود به رباتیک، در طول زمان درگیر آن شده و آن را جایگزین این نوع سرگرمی ها (بازی های کامپیوتری) میکنند. در واقع کودکان در طول آموزش به دلیل هیجان برای ساخت ربات خود، همزمان در حال یادگیری بخش های مختلف تکنولوژی (الکترونیک، مکانیک و برنامه نویسی) و مواردی مانند تقویت ذهن خلاق، ایجاد تفکر نوآورانه و ایجاد تفکر حل مسئله خواهند شد.
پس درمیبابیم آموزش رباتیک علاوه بر اضافه کردن دانش بیشتر به اندوخته های علمی کودکان و نوجوانان، یک روش بسیار مفید برای پرکردن اوقات فراغت نیز می باشد. چه چیزی بهتر از آموزش و سرگرمی در کنار یکدیگر...مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool