ربات بینا اولین ربات دانشجوی جهان

ربات بینا اولین ربات دانشجوی جهان

ربات بینا اولین ربات دانشجوی جهان

ربات بینا 48

ربات ها در دسته های متعددی گروه بندی می شوند که یکی از آنها دسته ربات های انسانی می باشد. ربات های انسان نما به دلیل شباهت بسیار زیاد به بشریت مورد توجه قرار گرفته اند. به گفته کارشناسان رباتیک، شباهت یک ربات به انسان، القا کننده حس اعتماد و دوستی است. به غیر از ربات سوفیا که موفق به کسب کارت شهروندی شده است، ربات "بینا48" از دیگر پروژه های ساخت ربات انسان نماست. اما ویژگی خاص این ربات چه چیزی است که بینا48 را بر سر زبان ها انداخته است؟؟

ربات بینا، دانشجو می شود!

درست فهمیدید! ربات بینا48 اولین ربات اندرویدی است که موفق به یادگیری یکی از واحدهای درسی در دانشگاه شده است! دانشگاه Notre Dame de Namur (دانشگاه نوتردام) واقع در شهر بلونت کالیفرنیا میزبان این ربات باهوش بود.

 به گفته استاد دانشگاه و سرپرست تحقیقات فلسفی، آقای ویلیام باری، که در طول دوره تحصیلی ربات بینا48 حاضر بود، این ربات شاهکاری قابل توجه توصیف شده است. Bina48 اولین ربات اجتماعی پیشرفته در کل جهان است که دوره تحصیلی  خود را با موفقیت به پایان رسانده است. جالب است بدانید که این ربات در مباحث کلاسی نیز شرکت می کرده و حتی با دیگر دانشجویان نیز تعامل برقرار نموده بود.

پروفسور "ویلیام بری" (William Barry)در ادامه ذکر نموده است که او و دیگر دانشجویان حاضر در کلاس علاوه بر آموختن اطلاعات بیشتر در زمینه عشق انسانی و اشتراک تجربیات شخصی مرتبط، تمامی این مسائل را نیز به خوبی برای ربات دانشجو تشریح نموده اند.

و البته که تمامی زحمات این استاد و دانشجوها کاملا رضایت بخش بوده و اطلاعات ربات را بسیار بیشتر کرده است. از جایی می توان به این مسئله پی برد که در طول دوره تحصیلی بینا شاهد شرکت کردن او در مباحث کلاسی و ارائه کنفرانس بودیم. این کنفرانس در شهر وست‌پوینت آمریکا ارائه شد و درباره یک موضوع اخلاقی در "آکادمی نظامی ایالات متحده"" (US Military Academy)  بود. طی این کنفرانس ربات دانشجویان را  در هر بحث همراهی می کرد و در مورد استفاده از سلاح‌های مرگبار در برابر سلاح‌های غیرمرگبار صحبت های بسیاری شد.

اولین ربات دانشجوی جهان ربات بینا

رشته تحصیلی ربات بینا

موضوع تحصیلی ربات مذکور به انتخاب خودش فلسفه عشق بوده که انتخاب بسیار جالبی هم است! به گفته کارشناسان رباتیک و فناوری، درک فلسفه عشق توسط یک ربات اتفاق جالب توجهی است و به مرور زمان منجر به کمرنگ شدن مرز میان بشریت و ربات ها خواهد شد. تلاش ربات بینا48 برای فهمیدن عشق نیز به همین خاطر بسیار بر سر زبان ها افتاده است.

نحوه حضور ربات در کلاس

از آنجایی که قرار بود این ربات برای مدت مشخصی در یک مکان عمومی قرار بگیرد، متخصصان نگران واکنش های منفی از طرف دانشجویان و حتی اساتید بودند. به همین خاطر تصمیم نهایی این بود که ربات به صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن اسکایپ در بحث‌های کلاسی شرکت کند. در نهایت، پس از اینکه متخصصین شاهد بازخوردهای مثبت از سمت انسان ها شدند اقدام به  تشکیل یک جلسه کلاس حضوری برای ربات کردند. در انتهای دوره آموزشی نیز گواهی مشارکت تحصیلی به بینا اعطا نمودند و برای ترم آینده نیز ثبت نامش کردند.

مدل سازی ربات

شمایل فیزیکی اکثر ربات های انسان نما از ظاهر یک شخص واقعی الگو برداری شده اند. ربات بینا48 نیز با الهام گرفتن از همسر یکی از کارآفرینان به نام دنیا، یعنی بینا آسپین ساخته شد. جالب است که بدانید به غیر از شباهت ظاهری بسیار زیاد، از نظر ذهنی هم تفاوت چندانی بین ربات و شخص واقعی وجود ندارند! حتی در یکی از مصاحبه های ربات با خود شخص بینا آسپین، مدل رباتیکی بیان کرده بود که عاشق سازدهنی است چرا که می تواند به راحتی آن را حمل کند. این در حالیست که آلت موسیقی مورد علاقه بینا آسپین هم سازدهنی می باشد!

ربات ها برای انسان ها فرصتی به منظور پیشرفته تر شدن می باشند و استفاده صحیح از این تکنولوژی آینده ای درخشان را برای تک تک ما رغم خواهد زد.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool