ربات داوینچی ، منجی آهنی

ربات داوینچی ، منجی آهنی

ربات داوینچی ، منجی آهنی

منجی آهنی!!

امروزه شاهد دخیل بودن تکنولوژی و علوم فناوری در تمامی رشته ها هستیم. حتی شاخه های پزشکی نیز علاوه بر ادغام شدن با تکنولوژی، به رباتیک نیز روی آورده اند! علوم پزشکی شرح حال تمامی دانسته های جهان است که به نجات جان انسان ها ختم می شود.

 در نتیجه می توان به صراحت بیان کرد مهندسان و پزشکان با وارد کردن ربات ها به این عرصه، ریسک بزرگی انجام دادند که در عین حال از نتیجه مطلوب آن تا حدودی آگاه بودند. اما رباتیک چگونه به بیماران و پزشکان کمک می کند؟؟

ربات های پزشکی

ربات هایی که در زمینه های پزشکی فعال هستند در دسته های مختلفی قرار می گیرند. برای مثال ربات های پرستار، ربات های بهیار و ربات های جراح تنها سه نمونه مختلف از خانواده بزرگ ربات های پزشک در سراسر دنیا اند.

سالانه هزاران ربات پزشک در بیمارستان های خارج از کشور و حتی ایران فعالیت خود را شروع کرده و به کمک ما انسان ها می آیند. همکنون می خواهیم در رابطه با یکی از معروف ترین ربات های جراح که فعالیت خود را از سال 2000 میلادی آغاز کرده است صحبت کنیم، یعنی ربات داوینچی…

ربات جراح داوینچی!

همان طور که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم، داوینچی یک سیستم جراحی رباتیک است که 21 سال پیش برای تقویت عملکرد جراح و اعمال آسیب کمتر به بیمار در اتاق عمل مورد استفاده قرار گرفت.

پس از تایید صلاحیت این دستگاه رباتیکی توسط سازمان جهانی دارو (FDA)،  اولین جراحی رباتیکی صورت گرفت. طی این عمل جراحی که با همکاری سه تیم از جراحان، شامل 14 نفر انجام شد، تمامی پارامترهای لازم و رضایت بخش به محققان پروژه، بیمار و پزشکان القا شد.

بیمار مذکور، مبتلا به سرطان پیشرفته رکتوم بود و عمل جراحی در بیمارستان دانشگاه "نورفولک" و "نورویچ" به سرانجام رسید. از شگفتی های عمل جراحی رباتیکی، انجام سه مرحله مختلف از جراحی در یک زمان مشترک بود. در نتیجه باید انتظار مزیت های متعددی را از این سبک نوین پزشکی داشت...

مزیت های استفاده از ربات داوینچی

دانسته ایم که رباتیک به قصد تسهیل امور زندگی بشر، به محبوبیت قابل توجهی رسید. اما ربات داوینچی چه چیزی برای ارائه به ما دارد؟

پزشکانی که با ربات داوینچی همکاری کردند مسمم اند که با وجود چنین رباتی در دنیای پزشکی، شاهد پیشرفت های بسیاری خواهیم بود. برای مثال:

کاهش زمان بهبود و جراحی:

استفاده از ربات داوینچی در اتاق عمل سبب می شود تا زمان جراحی و بهبود بیمار تا یک سوم کاهش بیابد! به این معنی که اگر میانگین زمان جراحی 12 ساعت باشد، با وساطت ربات این زمان به کمتر از 10 ساعت خواهد رسید. در نتیجه شاهد بهبود سریع تر بیمار، خستگی کمتر و دقت بیشتر از طرف کادر درمان هستیم.

کمترین میزان جراحت:

یکی از مقاصد ساخت ربات داوینچی، رساندن درصد جراحت به کمترین میزان ممکن است. گاها در علوم پزشکی مشاهده می کنیم که برای بهبود حال بیمار، یک عمل تهاجمی مورد نیاز است. در عمل های سنگین بافت زیادی از بدن بیمار دچار صدمه شده که موجب از دست دادن خون بیمار نیز می شود. اما با استفاده از ربات داوینچی زخم حاصل از جراحی به حداقل میرسد، چرا که تنها با چند برش کار را انجام میدهد.

کمترین میزان درد و ترمیم سریع:

هرچه میزان جراحت کمتر باشد، درد حاصل از جراحی نیز کمتر است. ابزار جراحی متصل به بازوان ربات به قدری ظریف و با دقت عمل می کنند که کمترین صدمه را به بافت های بدن انسان بزنند. درنتیجه هرچه مقدار جراحت کمتر باشد، سرعت ترمیم هم بالا خواهد رفت.

از بین بردن لرزش دست:

عموم مردم بر این باورند که لرزش دست جراح هنگام عمل می تواند به بدن فرد بیمار آسیب هایی وارد کند. این لرزش ناشی از استرس یا کهولت سن در دنیای رباتیک هیچ معنایی ندارد. ربات ها ساخته شدند تا درصد خطای هرکاری که به آن ها محول شده است را به حداقل ترین مقدار ممکن برسانند.

چگونه کار می کند؟؟

پزشک جراح پشت کنسول ربات داوینچی می نشیند و با استفاده از پدال و کنترلرها به ربات دستور حرکت می دهد. حرکات جراح بلافاصله توسط بازوهای ربات منعکس می شود و به توسط  ابزارهای کوچکی که به بازوهای ربات متصل هستند بیمار را عمل می کنند. هر یک از این ابزارها وظیفه ای خاص اعم از انعقاد خون، برش، کالبد شکافی و... را برعهده دارند.

در همین حین دوربین های کوچکی که بر روی بازوان ربات تعبیه شده اند، تصویر سه بعدی با جزئیات کامل از محل عمل را به نمایش در می آورند. خاصیت منحصر به فرد این دوربین ها، قدرت بزرگ نمایی تصویر تا ده برابر است!

ناگفته نماند که به منظور داشتن کنترل بیشتر به روی بیمار، چندین پزشک دیگر در اتاق عمل حاضر هستند.

ربات داوینچی چه عمل هایی انجام می دهد؟

با استفاده از این سیستم جراحی نوین کادر درمان قادر به انجام عمل هایی از قبیل لاپاراسکوپی، جراحی قلب، زنان و زایمان، کولورکتال، جراحی عمومی، اورولوژی، جراحی سر و گردن و قفسه سینه می باشد.

تاریخچه ساخت ربات داوینچی

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، از زمان ساخت و پرده برداری نسخه ابتدایی ربات داوینچی 21 سال گذشته است. از سال 2000 تا به اکنون نیز شاهد پیشرفت پی در پی آن بودیم... شش سال پس از انتشار ربات، اولین به روزرسانی سیستم جراحی رباتیکی به سرانجام رسید و نسخه  Sبه فروش رفت.

نسخه Si  و Si-e نیز به ترتیب در سال های 2009 و 2010 عرضه شدند و در نهایت در تاریخ 6 آپریل 2014 جدیدترین سیستم  آن به اسم داوینچی Xi  توسط سازمان جهانی دارو تایید شد. داوینچی Xi با بازوهای نازک تر و دوربین های قوی تر بیشتر از قبل مورد استقبال جامعه پزشکی قرار گرفت.

در حال حاضر تعداد 2585 سیستم ربات داوینچی در سراسر دنیا وجود دارد که تعداد عمده آن در آمریکا و اروپا مشغول به فعالیت هستند. طبق آمار ثبت شده در سال 2013 نزدیک به 523000 عمل با دستگاه داوینچی انجام شده و نشان دهنده روند صعودی محبوبیت آن است.

امنیت جان بیمارانی که با ربات داوینچی عمل می شوند همانند عمل های جراحی دیگر به عوامل مختلفی وابسته است. در نتیجه هر بیمار قبل از عمل جراحی باید با مشورت پزشک خود از تمامی نتایج جراحی رباتیک با خبر باشد.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool