ربات های پوشیدنی، ربات هایی به سبک لباس

ربات های پوشیدنی، ربات هایی به سبک لباس

ربات های پوشیدنی، ربات هایی به سبک لباس

جامعه پزشکی همه روزه در صدد رفع بیماری ها و نقص های بدن انسان در تلاش است. پیشرفت در زمینه های پزشکی علاوه بر تضمین سلامت افراد یک جامعه در حال حاضر، می تواند کمک بزرگی در موقعیت های بحرانی آینده نیز باشد. ولیکن این پیشرفت به تنهایی و بدون دخالت صنایع دیگر میسر نیست و تنها با یک مثال ساده این موضوع را به شما نشان خواهیم داد.

 در گذشته های دور زمانی که فردی به نقص عضوی دچار میشد دردسرهای زیادی را به دوش میکشید تا با گذشت زمان و کمک صنعت مکانیک ایده عصای پزشکی پیاده سازی شد و زندگی را برای معلولینی که از ناحیه ی پا دچار آسیب شده بودند را ساده تر کرد.پس از آن نیز همکاری علم پزشکی و مهندسی مکانیک ادامه پیدا کرد و نتایج موفقیت آمیز دیگری از جمله ویلچر و پا مصنوعی را به بیماران ارائه داد که نه تنها کمک بهتری به افراد دارای نقص عضو در ناحیه پا بود، بلکه بیمارانی با مشکلات نخاعی هم کمتر از قبل در جا به جایی به مشکل بر می خورند.

حالا وقت آن رسیده نگاهی به همکاری دنیای پزشکی و علم رباتیک بیندازیم و شاهد نتایج معجزه آسای آن در ادامه باشیم. دانش رباتیک از سه علم مکانیک، الکترونیک و کامپیوتر تشکیل شده است و خود به تنهایی سه رشته مهم را در برگرفته. در این میان با ادغام علوم پزشکی نیز به راه های نوینی در راستای کسب سلامت انسان ها رسیده ایم.

ربات های پزشکی

ربات هایی که در دسته پزشکی قرار دارند به گونه های گسترده تری تقسیم می شوند و وظایف مختلفی را به عهده دارند. برای مثال ربات های آموزش پزشکی، ربات های ضدعفونی کننده، آندوسکوپی بات ها و ربات های جراح که از شناخته شده ترین ربات های این خانواده هستند و به خوبی کارآمدی خودشان را در حوزه های مختلف پزشکی اثبات کرده اند.

بدیهی است هدف جامعه ی پزشکی حفظ سلامت انسان ها و تلاش برای بهبود نقص های آزار دهنده می باشد و در همین جهت، دسته دیگری از ربات های پزشکی به منظور بهبود کارکرد اعضای بدن انسان اختراع شد که به ربات های اسکلتی یا پوشیدنی معروف شدند. همچنین در موقعیت های حساس تر که فرد بیمار از نقص عضو رنج میکشد نیز ربات های سایبرگ وارد میدان شده و به نحو احسنت وظیفه خود را به عنوان یکی از اعضای بدن اجرا میکنند. پیشرفت روز افزون ربات های پوشیدنی و سایبرگ به مراحل بسیار جالبی رسیده که در ادامه مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ربات های پوشیدنی یا اسکلتی

همان طور که از نام این دسته از ربات ها مشخص است ربات های پوشیدنی همانند اسکلتی خارج از بدن انسان، پیکر ما را احاطه میکنند.این نوع پوشش رباتیکی قدرت و تعادل لازم را برای فرد بیمار به ارمغان می آورد و در ایمن ترین حالت ممکن عضو آسیب دیده را ورزش میدهد. علاوه بر افرادی که از عضو آسیب دیده ای رنج میبرند پزشکان این ربات ها را برای بیماران سکته قلبی، جهت حفظ تعادل آن ها در حرکت و تقویت عضلات و افرادی با ساختار بدنی سنگین نیز مورد استفاده قرار میدهند.

افزون بر استفاده ی این گونه از ربات ها در جامعه پزشکی، در زمینه های متفاوت تری همانند ارتباطات و امنیت نیز از آن ها بهره برداری می شود.از سری اهداف اولیه که در ابتدای پیدایش ربات های اسکلتی مد نظر محققان قرار گرفت کنترل از راه دور بود که امروزه برایمان میسر شده.

از آنجایی که این ربات ها موظف اند بر روی پیکر یک انسان مشغول به عملیات شوند، ساخت آن ها نیازمند دقت بسیار بالایی است تا هنگام انجام عملیات آسیبی به بدن وارد نکنند؛ در واقع نمی توان از این حقیقت گذشت که ربات ها در کنار تمامی نکات مثبتشان، نسبت به پوست انسان اجسامی سخت و خشن تلقی می شوند. جالب است بدانید حتی این موضوع با وجود اینکه تا به اکنون مشکل حادی برایمان پیش نیاورده است، زیر ذربین محققان و مخترعان رفته تا در آینده نه چندان دور بهتر از حال حاضر کارآمدی خود را به رخ جامعه انسانی بکشند! امروز وقت آن رسیده تا در کمال ناباوری منتظر اختراعی،  در ظاهر یک لباس عادی و در باطن یک ربات کارآمد باشیم!

ربات ها در جلد لباس

همان طور که در متن فوق مطالعه کردید ربات های پوشیدنی از شمایل اسکلتی به طرح لباس های عادی در حال تغییر اند.در حال حاضر آزمایشگاهی در هلند منصوب به تحقیق و مطالعه در این زمینه شده تا لباس های انعطاف پذیری با سیستم کنترل هوشمند ابداع کند. از افراد مشغول در این آزمایشگاه میتوان به "ون دره کویج" استاد بیومکاترونیک و توان بخشی در دانشگاه“twente” هلند اشاره کرد که معتقد است اسکلت های رباتیکی سنگین، مناسب ترین راه حل درمانی نیست و با هدف آسایش بیشتر بیماران به تحقیق و تفحص می پردازد.

در حال حاظر این اسکلت های رباتیکی دارای قطعات سخت، موتور و باتری می باشند که هرکدام از این قطعات جرم قابل توجه خود را دارند و تا موقعی قابل استفاده اند که فرد بیمار با مشکلات استخوانی یا مفاصل به پزشک مراجعه کند؛ اما لباس های رباتیکی با ساختاری لطیف، سبک و قابل انعطاف امکان تحرک بیشتری به فرد میدهند و با کمک تکنولوژی کنترل از راه دور به بیماران آسیب دیده عضلانی یا عصبی کمک بیشتری خواهند نمود. چه مایل به پیاده روی باشید و چه بخواهید سر جای خود بایستید ، تعادل شما کاملا حفظ خواهد شد و در امن ترین حالت فیزیکی خود هستید.

ربات های سایبورگ

تجهیزات ایمنی همواره در شرف فتح قله های پیشرفت رهسپار است و اولین رد پایش را با ساخت ربات HAL در سال 1997 به جا گذاشت.اولین ربات سایبورگ با اسم HAL نام گذاری شد که با انتقال سیگنال های عصبی به پیکر فرد بیمار قدرت حرکت و راه رفتن را عطا میکرد. سایبورگ ها یکی از جهش های بزرگ و شناخته شده علوم پزشکی و جامعه رباتیکی میباشد و با هدفی مشابه با ربات های اسکلتی، اما عملکردی متفاوت به انجام وظایفشان میرسند.

این دسته از ربات های پزشکی در مواقعی که فرد با عدم عملکرد صحیح یکی از اعضای بدنش مواجه است مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه کمکی ویژه معلولین حرکتی پیاده سازی شده و طبق انتظاری که میرفت نتایج موفقیت آمیزی به همراه خود داشت. از دیگر اسامی که برای سایبورگ ها در نظر گرفته شده ، "ربات های توان بخشی" است که نامی کاملا برازنده با راندمان این محصول است.

همه روزه صنعت رباتیک بیشتر از قبل خود را دل علوم دیگر جای میدهد و پیشرفت روز افزون آن دور از چشم کسی نیست.به امید ترفیع و توسعه بیشتر جامعه انسانی همراه با علم رباتیک و ساخت فردایی بهتر...مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool