روش های موثر در آموزش رباتیک

روش های موثر در آموزش رباتیک

روش های موثر در آموزش رباتیک

روش های موثر در آموزش رباتیک به کودکان

در دهه اخیر شاهد محبوبیت هرچه بیشتر حرکت های سازنده در بین کودکان و بزرگسالان بودیم؛ فیلد هایی اعم از برنامه نویسی گرفته تا انیمیشن های استاپ موشن و هنرهای دستی مانند خیاطی و...

گسترش این محبوبیت ها از فرهنگ سازی نوین خبر می دهد. شروع فرهنگ سازی در یک جامعه، جنبشی است که با دست به دست هم دادن وسایل الکترونیکی و اشیاء فیزیکی انجام میپذیرد. چرا که برای یادگیری بیشتر، بر روی آزمایش مهارت های عملی جدید و ایجاد منابع تمرکز می شود.

رباتیک و الکترونیک دوتا از مطرح ترین شاخصه های فرهنگ سازی نوین اند. در تعریف هر یک می توان گفت:

الکترونیک با استفاده از مدارهای الکترونیکی کاوش می کند، در حالی که رباتیک مدارها، سیستم های حرکتی و گاهاً نرم افزارها را برای ایجاد یک ماشین یا ربات ترکیب می کند. پروژه ها می توانند به اندازه یک چشمک زدن، ساده یا به اندازه ساختن یک ربات کامل، دشوار باشند.

میزان تاثیرگزاری رباتیک

به گفته متخصصان کانادایی بستن مدارهای الکترونیکی، کلیدهای برق و اسباب بازی هایی که نیاز به سر هم کردن دارند از تاثیرگذارترین آموزش ها هستند. شاید یک فرد معمولی متوجه میزان کارایی آموزش های مذکور نباشد، اما با کمی تحقیق درمیابیم که کودکان رباتیک کار یاد می گیرند با سرهم کردن همین ماشین های ساده چه چیزهای خارق العاده ای می توان خلق کرد

 آزمایش های رباتیکی و وسایل الکترونیکی به بچه ها کمک می کند مهارت حل مسئله و خلاقیت خود را توسعه دهند. چنین دستاوردی در سنین کم، به سرمایه ای گران بها در جوانی تبدیل خواهد شد.

تجربیاتی که یک کودک در رباتیک و الکترونیک کسب می کند علاوه بر کمک به درک نحوه کار، به بچه ها می آموزد تا مهارت حل مسئله و خلاقیت خود را توسعه دهند. بدانید زمانیکه بچه ها در علم رباتیک دخیل می شوند، آنقدر سرگرم می شوند که نمی دانند چقدر یاد می گیرند.

کودکان رباتیک کار، سرمایه های آینده

اصلی ترین زمان در این فرهنگ سازی نوین موقعیست که کودکان تربیت شده در مسیر رباتیک و الکترونیک وارد حیطه های متعدد کاری شوند. کسانی که نحوه برنامه ریزی و ساختار پروژه ها را در کودکی می آموزند و می توانند با مفاهیم پیچیده تری به کار گرفته شوند.

در حالی که به نظر می آید پروژه های رباتیک گاها، اوقاتِ اضطراب آوری برایمان به ارمغان می آورد. اما راه های زیادی نیز پیش پای آموزش دهندگان می گذارد که به بچه ها هر آنچیزی که منجر به ایجاد اختراعات رباتیک و الکترونیک خواهد شد، یاد بدهیم. در نتیجه پروژه های رباتیک می توانند مهارت های سوادآموزی را نیز تقویت کنند، چرا که بچه ها می آموزند آزمایشات رباتیک خود را انجام دهند و به ثبت برسانند.

راه های برقراری ارتباط با دنیای رباتیک

در بسیاری از اوقات عدم آگاهی والدین از ابزار آلات و عدم شناخت محیط های آموزشی رباتیک و الکترونیک سبب دور افتادن کودکان از این علم گسترده می شود. اگر کودکانتان تصمیم دارند درباره لوازم الکترونیکی بیشتر بیاموزند، در دوره ها و کارگاه های مرتبط شرکت کنید. از ورود به حوزه های علمی مذکور هراسی نداشته باشید چرا که بیشتر موسسه های علمی روش های ساده ای را برای یادگیری، بازی و شکوفایی خلاقیت کودکان ارائه می دهند.

کتابخانه ها

در حال حاضر بسیاری از کتابخانه ها و کارگاه ها منابع بسیار معتبری برای ارائه دوره های رباتیک و الکترونیک هستند. در هر سنی که باشید، در هرکجای دنیا، با بررسی وب سایت کتابخانه محلی خود یا پرسش از کتابدار از جزئیات دقیق این منابع مطلع شوید.

تشکیل تیم

مدرسه یکی از بهترین مکان ها برای تشکیل تیم محسوب می شود. تمایل کودکان به گذراندن وقت های آزاد همراه با دوستانشان بسیار زیاد است. چه بسا این جمع های دوستانه بهترین شرایط برای آموزش چیزهای جدید را فراهم می سازد. رباتیک و الکترونیک می توانند یکی از موضوعات مورد بحث در بین کودکان درحال تفریح باشد. چه موضوعی بهتر از رباتیک برای صحبت کردن در میان دوستان... والدین، مدیر و معلمین  نیز می توانند در این مباحث مشارکت داشته باشند و تجربیات خود را به اشتراک بگزارند.

خودتان را به چالش بکشید

قبل از هر چیزی این سوال برایمان مطرح می شود که چگونه چالشی متناسب با میزان آگاهی و سن و سالمان بیابیم؟ به راحتی! همه روزه در سراسر کشور کلاس ها، وبینارها و کارگاه هایی برگزار می شود که متناسب با دانش هنرجو، چالش هایی را ارائه می دهد.

برای مثال در کلاس های درسی رباتیک اسکول، تیم کودکان 6 تا 12 ساله در مورد مشکلات واقعی تحقیق کرده و با استفاده از قطعات مکانیکی، الکترونیکی و لگو مدلی مرتبط با موضوع مورد بحث می سازند تا آنچه را کشف کرده اند توضیح دهند.

به گفته محققان کانادایی: پیوستن به یک چالش تیمی می تواند به بچه ها کمک کند "تشخیص دهند که همه اعضای تیم نقاط قوت متفاوتی دارند و کارهای متفاوتی را انجام می دهند."

سازه های لگویی

چند خط بالاتر به سازه های لگویی اشاره کردیم و گفتیم که کودکان و با استفاده لگو مدلی مرتبط با موضوع مورد بحث می سازند. لگوها اغلب به عنوان یک اسباب بازی ساده در نظر گرفته می شوند، اما در طول سال های گذشته تاثیرگذاری کیت های لگویی بر کودکان مورد بحث بسیاری از محققان قرار گرفت. از این رو LEGO کیت های خود را توسعه داد و پکیج هایی شامل چرخ دنده و موتور به بازار عرضه کرد.

کودکان زمانی به وجد می آیند که می بینند یک قطعه ثابت چطور می تواند به ماشینی ساده و یک مکانیزم حرکتی تبدیل شود. و البته که این ماشین را به دستان خود ساخته اند. حس رضایت کودکان را تنها با یک جمله توانستیم بفهمیم: "فکر نمی کردم بتوانم چنین چیزی بسازم!"مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool