مزایای استفاده از ربات‌ها

مزایای استفاده از ربات‌ها

مزایای استفاده از ربات‌ها

مقدمه

ربات‌ها با گسترش تحقیقات مدرن، توسعه یافته‌اند و در صنایع متعددی به منظور دستیابی به پیشرفت‌هایی که با نیروی انسانی امکان پذیر نخواهد بود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال این سوال پیش می‌آید که به راستی چگونه ربات‌ها می‌توانند مفید واقع شوند و چه مزایایی دارند؟ ما با ذکر بخشی از مزایای استفاده از ربات‌ها، به این سوال پاسخ خواهیم داد:

1-کار در محیطهای ناامن:

در واقع صنایع زیادی وجود دارند که در آن‌ها، محیط برای اشتغال نیروی انسانی به دلیل وجود مواد خطرناک، ناامن است و به همین دلیل ربات‌ها می‌توانند به طور موثر در چنین محیط‌هایی که جابجایی مواد رادیواکتیو در آن دخیل است، استفاده شوند. (مانند بیمارستان‌ها یا مؤسسات هسته‌ای). یا هرجایی که تماس مستقیم انسان با آن مواد می‌تواند برای سلامتی آن‌ها خطرناک باشد و حتی گاهی منجر به مرگ! شود. اینجاست که ما متوجه اهمیت ربات‌ها در صنایع خطرناک می‌شویم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ربات‌های کار، می‌توانید به مقاله انواع ربات‌ها (1) مراجعه کنید.

2-بهبود در کیفیت:

یکی از مزیت‌های دیگر استفاده از ربات‌ها، بهبود در کیفیت تولید است. از آن‌جایی که ربات‌ها کارها را با دقت بالاتری انجام می‌دهند، یکنواختی و کیفیت بالای تولید را تضمین می‌کنند. به همین دلیل تعداد محصولات بی‌کیفیت را به حداقل می‌رسانند و میزان خسارات وارده را کاهش می‌دهند. اندازه گیری‌ها و حرکات ابزارهای مورد استفاده، دقیق‌تر است؛ چون ربات‌ها بعد از ساعت‌های طولانی کار کردن دچار خستگی و کمبود انرژی نمی‌شوند، به همین دلیل دقت کار اُفت پیدا نمی‌کند و همچنین کیفیت محصول تولیدی در مقایسه با عملکرد نیروی انسانی، چندین برابر بهبود می‌یابد.

3-افزایش تولید:

مزیت دیگر استفاده از ربات‌ها این است که این توانایی را دارند که به طور مداوم و بدون مکث کار کنند، برخلاف نیروی انسانی که استراحت و تعطیلات برای آن‌ها ضروری است. بنابراین با استفاده از ربات‌ها در کارخانه‌ها و تولیدی‌های صنعتی، تولید افزایش یافته و در نتیجه سود واحد تولیدی افزایش پیدا می‌کند.

4-انجام کارهای خسته‌کننده و تکراری:

در بسیاری از مؤسسات تولیدی، کار مورد نیاز برای اجرا به شدت خسته‌کننده، چرخه‌ای و تکراری است، به همین دلیل برای نیروهای انسانی بسیار دشوار است که  به ‌طور کامل، نیرو و زمان خود را به وظایف تکراری و خسته‌کننده اختصاص دهند و با وجود این شرایط آزاردهنده، بتوانند به کار خود علاقه‌مند باشند. هنگامی که وظایف یکنواخت هستند، کارگران تمایل به بی‌احتیاطی و بی‌دقتی دارند تا سریع‌تر کار خود را به اتمام برسانند، در نتیجه احتمال وقوع تصادفات و خرابی ماشین‌ها افزایش می‌یابد. مزیت استفاده از ربات‌ها این است که مشکلات مربوط به بی‌نظمی در تولید را از بین برده و سرعت تولید را افزایش داده است.

5-کارکردن در ساعات نامطلوب:

همانطور که می‌دانید، بیشتر واحدهای تولیدی ملزم به عملکرد بیست و چهار ساعته در طول شبانه‌روز و بدون وقفه هستند تا نشان دهند که تولید، متناسب با ظرفیت ماشین‌آلات است. بنابراین، ربات‌ها می‌توانند به جای نیروهای انسانی که قادر نیستند که در چنین ساعات نامطلوبی کار کنند، به کار گرفته شوند. درواقع هر زمان که لازم باشد، می‌توان از ربات‌ها به طور مفید استفاده کرد.

6-ایمنی و سلامت کارگران:

همانطور که گفتیم ربات‌ها قادر به کارکردن در محیط‌های خطرناک هستند و همین عامل سبب می‌شود که عملیات‌های خطرناک‌تری توسط ربات‌ها انجام شود. بنابراین ایمنی و سلامت نیروهای انسانی تضمین می‌شود و در نتیجه هزینه‌های بهداشت و دارو کاهش می‌یابد. ربات‌ها در حال حاضر مشغول جابجایی اجسام سنگین هستند و کارهای ناامن بسیاری را انجام می‌دهند.

پس به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از ربات‌ها مزایای بسیار زیادی دارد که ممکن است حتی از تصور بشریت هم خارج باشد. بسیاری تصور می‌کنند که استفاده از ربات‌ها یعنی کنار گذاشته شدن نیروهای انسانی و بیکاری آنان. اما اگر دقیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم، به این مسئله پی‌ خواهیم برد که ساخت و به کارگیری ربات‌ها یعنی به وجود آمدن شغل‌های جدید و پردرآمد برای نیروهای متخصص انسانی مانند مهندسان رباتیک.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool