ربات‌های خانگی ASIMO و RIBA

ربات‌های خانگی ASIMO و RIBA

ربات‌های خانگی ASIMO و RIBA

حتما آن‌ها را در فیلم‌ها دیده‌اید. حتما در رمان‌ها در مورد آن‌ها خوانده‌اید. آن‌ها ساختگی بودند، اما در حال حاضر زنده هستند. از چه کسی صحبت می‌کنیم؟ در واقع ربات‌های انسان‌نما! بله، آن‌ها حاضرند به عنوان خدمتکار، برای شما کار کنند! برای اطلاعات بیشتر در مورد هوندا آسیمو و ربات پرستار RIBA به ادامه مطلب مراجعه کنید.

آسیمو چیست؟

"ASIMO" مخفف عبارت Advanced Step in Innovative Mobility به معنی گامی پیشرفته در جنبش نوآورانه است. آسیمو رباتی‌ست که نشانه‌هایی از اولین گام‌های امپراتوری ربات‌ها در دنیای انسان‌ها را داراست. زمانی‌که این ربات ساخته می‌شد، هدف اصلی درواقع دستیار مردم بودن بود. آسیمو که قد آن 4 اینچ یا بهتر است بگوییم 130 سانتی متر است، کمکی دست بسیار خوبی در داخل و اطراف خانه است و همچنین می‌تواند به فردی که روی تخت یا ویلچر نشسته است، کمک های بسیاری کند. اندازه این ربات به گونه‌ای است که برقراری ارتباط مستقیم با فردی را که روی تخت خود یا روی صندلی نشسته است را آسان می‌کند.

در واقع آسیمو از نظر تجهیزات فنی، یک ربات فوق العاده است. البته به عنوان یک ابزار بازاریابی نیز، ربات تاثیرگذاری شناخته می‌شود که با ترفندهای تبلیغاتی خود سروصدایی در اخبار به پا کرده است. هوندا زمانی که در سال 2002 این ربات را وارد بازار کرد، در نظر داشت تعدادی از این ربات را به عنوان خدمتکار خانگی بفروشد.

رباتی که توانایی بالا و پایین رفتن از پله ها، بستن اشیاء و کار با انسان را دارد، برای مراقبت از سالمندان مناسب به نظر می‌رسد. امروز پس از گذشت 18 سال نسخه ی بروز این ربات حدود 5/2 میلیون دلار به قیمت گذاری شده است. با این حال، با قیمت 2.5 میلیون دلاری، خرید یک آسیمو برای کمک به سالمندان بسیار گرانتر از استخدام یک پرستار واقعی میباشد و طبیعتا توانایی ربات نسبت به پرستار انسان بسیار کمتر است. شرکت هوندا اگرچه قیمت 2.5 میلیونی را به عنوان هزینه یک آسیمو ارائه کرد، اما هیچ کدام واقعاً فروخته نشدند.این ربات انسان‌نما هنوز موفق نشده تا تخت کسی را مانند انسان مرتب کند و این ابتدای راه ربات های پرستار خانگی است.

"سه قانون رباتیک" آیزاک آسیموف بیان می‌کند که:

  1. یک ربات نباید توانایی آسیب رساندن به انسان را داشته باشد یا با عدم فعالیت خود، باعث آسیب دیدن انسان شود.
  2. یک ربات باید از دستوراتی که توسط انسان ها داده می شود اطاعت کند، مگر در مواردی که آن دستورات با قانون اول در تضاد باشد.
  3. یک ربات باید از وجود خود محافظت کند تا زمانی که چنین حفاظتی با قانون اول یا دوم مغایرت نداشته باشد.

یکی از عوامل کلیدی سه قانون آسیموف تغییر ناپذیر بودن آنهاست. او درواقع مغز رباتی با پیچیدگی عظیم را پیش بینی می‌کرد که فقط می‌توانست توسط انسان در سطح ریاضیات ایجاد شود. در نتیجه، این ها صرفا سه قانون به شکل متنی، نیستند، بلکه به صورت ریاضی مستقیماً در مغز ربات برنامه ریزی شده‌اند. این برنامه‌نویسی نمی‌تواند در طول زندگی ربات به هیچ وجه تغییر کند.

بنابراین نام آسیمو را می‌توان به راحتی با آسیموف، نویسنده نمادین علمی-تخیلی که ربات‌های انسان‌نمای هوشمند را در داستان‌های خود تجسم کرد و اولین کسی بود که سه قانون رباتیک را وضع کرد، یعنی کنترل تعاملات انسان و ماشین، تداعی کرد.

بعد از خواندن این مطالب، برای رفع خستگیتان، ربات آسیمو برای شما نوشیدنی سرو می‌کند!

RIBA، ربات پرستار

"RIBA" مخفف Robot for Interactive Body Assistance به معنی رباتی برای کمک تعاملی بدن انسان است و شاید اولین رباتی است که می تواند یک انسان واقعی با وزنی تا حدود 61 کیلوگرم را از روی تخت یا ویلچر بلند کند یا به او کمک کند که دراز بکشد. عجیب است که ریبا رباتی است که به یک دستیار انسانی نیاز دارد! RIBA از بازوهای انسان‌مانند بسیار محکم خود استفاده می‌کند و با روش‌های جدید جهت احساس کردن با استفاده از حسگرهای لمسی با دقت بالا، قادر به انجام بیشتر کارهایی است که یک پرستار انجام می‌دهد. RIBA می‌تواند ارزش خود را زمانی که شما خریداری می‌کنید، مشخص کند، در واقع شما باید قبل از خرید RIBA فقط تعداد دفعاتی که بیماران در بیمارستان‌ها و موسسات مراقبتی هر روز بلند و جابجا می‌شوند را در نظر بگیرید. این همچنین باعث راحت شدن کار بسیاری از مراقبین می‌شود که در نهایت با کمرهای صدمه دیده، آسیب دیدگی در نواحی مختلف بدن و خستگی روبرو می‌شوند. جدای از این موضوع، بیماران نیز دیگر از حرکات ضعیف و آرام خود رنج نخواهند برد.

نکته بسیار مهمی که در این مقاله مدنظر است، این است که همه ربات‌های خانگی درواقع برای کمک کردن به انسان‌ها در زمینه‌های مختلف مانند پرستاری کردن، انجام کارهای منزل و... ساخته می‌شوند و با توجه به قوانین سه‌گانه آسیموف هیچگاه اینگونه ربات‌ها نمی‌توانند به انسان آسیبی برسانند. همچنین اگر با دقت بیشتری به معرفی ربات‌ها بپردازیم، متوجه خواهیم شد که این ربات‌ها بدون شک برای عملکرد بهتر به کمک انسان احتیاج دارند و این موضوع خود گویای این مسئله است که شغل‌های جدیدی برای نیروهای انسانی و همچنین مهندسین رباتیک، الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک ایجاد خواهد کرد.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool