انواع ربات ها (2)

انواع ربات ها (2)

انواع ربات ها (2)

در مقاله پیشین (معرفی پنج گروه از محبوب ترین ربات ها) با ماهیت کاری پنج دسته گوناگون و محبوب رباتیکی آشنا شدیم. دانستیم که هر ربات با توجه به وظایفی که انجام می دهد در دسته های متعددی قرار خواهد گرفت و حتی ممکن است به علت چند منظوره ساخته شدن ربات، در بیش از یک دسته قرار بگیرد. ربات های اجتماعی، ازدحامی، کاوشگر و... از سری دسته بندی هایی بودند که در مقاله قبلی معرفی شدند. در ادامه، به معرفی پنج دسته دیگر از ربات ها خواهیم پرداخت.

ربات های انسان نما

به جرعت می توان گفت که ربات های انسانی محبوب ترین دسته از ربات ها میان مردم سراسر جهان محسوب می شوند. برای همه ما جالب است که موجودی از قطعات الکترونیکی و مکانیکی ساخته شده که قادر به تقلید از رفتارهای انسانی است و به راحتی با اطرافیان خود تعامل برقرار کند. در ابتدا طراحی ربات های انسان نما به منظور نشان دادن شباهت های یک ربات و یک انسان صورت گرفت و به گونه ای خلق شد که دارای سایر اندام ها از جمله سر و صورت باشد. برخی از آنها روی دو پا راه میروند و برخی دیگر بر روی چرخ یا شیارهای حرکتی مسیر مورد نظر را پویش می کنند. ربات های انسانی در مقایسه با گروه های دیگر دارای هوش مصنوعی پیشرفته تری هستند که به آن ها اجازه فکر کردن و حتی ثبت خاطره می دهد!! جالب است بدانید در سال های اخیر ربات سوفیا، یکی از موفقیت آمیزترین اختراعات در صنف ربات های انسان نما، موفق به اخذ کارت شهروندی در عربستان شد و پس از آن همانند یک سلبریتی مشهور، به گوشه و کنار دنیا سفر کرد. سوفیا نمادی از قدرت و نفوذ رباتیک کاران ماهر است که با خلق این اثر، محبوبیت علوم رباتیکی را دو چندان کردند.

ربات های هدایت شونده

برخلاف ربات های هوشمندِ انسان نما که با مستقل بودنشان اهداف اصلی سازندگان و طراحان را محقق می سازند، دسته دیگری از ربات ها استقلال زیادی در انجام عملیات های پیش رو ندارند. در واقع برخی از ربات ها نیاز دارند که توسط یک نیروی انسانی کنترل و رهبری شوند. عموما رهبری ربات های هدایت شونده از طریق ریموت کنترل ها صورت می گیرد.

همانند زمانی که یک کودک ماشین کنترلی خود را از طریق دسته ای که در دست دارد رهبری می کند، کاربر نیز هنگام کنترل ربات از طریق یک کنترلر بسیار پیشرفته دستورات خود را به ربات منتقل می نماید. تمامی دستورات در قالب سیگنال، به گیرنده تعبیه شده در ساختار ربات فرستاده خواهند شد و ربات را به اجرای دستورات ارسالی از کاربر وا می دارند. ربات های امدادگر و پهپادها از جمله ربات هایی هستند که برای انجام وظیفه نیاز به دریافت  دستور العمل، به صورت مستقیم از سوی انسان دارند. حتی بعضی از ربات های غول پیکر با هدایت یک انسان که داخل کابین خلبانیشان نشسته و آن را رهبری میکند به حرکت درمی آیند.

ربات های خانگی

جالب است بدانید که برای عموم مردم وجود ربات‌های خانگی افسانه ای بیش نیست و بسیاری از افراد، آن ها را به عنوان آدمک های مكانیكی می شناسند که در حال انجام كارهای خانه هستند! اما برخلاف تصور عموم، در چند سال اخیر ربات های متعددی به منظور انجام امور شخصی گوناگون ساخته شده اند. ربات های خانگی به کارهای روزمره شما رسیدگی میکنند، نظافت خانه را به دست می گیرند، وسایل را در امن ترین حالت ممکن جا به جا می نمایند و حتی آشپزی می کنند! برخی از آنها نیز طراحی شدند تا همانند دستیار شخصیتان عمل کنند؛ با این هدف که صاحبشان بتواند بهتر از قبل وقت خود را سازمان دهی کند و به امور روزانه سامان ببخشد. ربات های مذکور از طریق سنسورها، دوربین، میکروفون و اسپیکر با اعضای خانواده ارتباط برقرار می نمایند. ربات های خانگی، پس از روشن شدن برای اولین بار و شروع به کار در محیطی جدید، به کمک دوربین ها نقشه ای از محیط خانه در حافظه خود ترسیم کرده تا هنگام کار به در و دیوار برخورد نکنند و یا بر حسب اتفاق به خود یا اجسام موجود در محیط آسیبی نزنند. پیشبینی می شود که در آینده ای نچندان دور، ربات ها قادر خواهند بود تا شغل های بیشتری پیرامون خانه و خانه داری داشته باشند.

ربات های بیومتریک

همیشه آثار ماندگار هنری، از یک موجودیت طبیعی الهام گرفته شده است. و جالب است بدانید که این چهارچوب کاری، تنها مختص به هنر نیست و در رباتیک نیز دیده می شود. درواقع تا به اکنون دنیای طبیعت، گیاهان و حیوانات الهام بخش ساخت بسیاری از ربات های مدرن شده است. در زبان انگلیسی bio به معنی زیست و mimetic به معنی تقلید است و از جایی که این ربات ها از رفتارهای حیواناتی که در طبیعت می زیستند پیروی می نمایند، بیومیمتیک یا بیومتریک نام گذاری شده اند. ربات های بیومتریک به عنوان یک ماشین پیشرفته کارهای خارق العاده ای از جمله پریدن، پرواز کردن و شنا کردن را به خوبی انجام میدهند. هدف ساخت این دسته از ربات ها کسب اطلاعات زیست محیطی، بدون وارد کردن هیچگونه آسیبی به طبیعت است. ناگفته نماند که ربات های بیومتریک توانسته اند در زمینه های مختلف از جمله چگونگی مکانیزم حرکت و پرواز حیوانات، پریدن و خزیدن آن ها اطلاعاتی را به دانشمندان منتقل کنند. در کنار تمامی موارد گفته شده در ارتباط با دسته ربات های مذکور، مهندسان رباتیک موفق به ساخت ربات های حشره مانندی شده اند که در زمینه جاسوسی از آن ها استفاده می شود!

ربات های دستیار پزشکی

فناوری رباتیک در زمینه های پزشکی و مراقبت های بهداشتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ربات های پزشکی با هدف ارائه خدمات به کادر درمانی و بیماران، طراحی شده اند و از مهم ترین دسته ربات ها شناخته می شوند. ربات های پزشکی خود دارای زیر مجموعه های متعدد دیگری اند و در موقعیت های مختلف از ربات های متفاوتی استفاده می شود. برای مثال ربات های جراح که معروف ترین آن ها داوینچی نام دارد در اتاق عمل توسط پزشک جراح کنترل می شود و با توجه به امکاناتی که ارائه می دهد دقت کار را چندین برابر بالا می برد. از دیگر ربات های دستیار پزشکی می توان به ربات های پوشیدنی اشاره نمود که برای درمان معلولیت و رفع مشکلات نخاعی استفاده می شود. این ربات ها را به بدن بیمار متصل می کنند و سپس ربات مشغول ورزش دادن ناحیه آسیب دیده می شود. تمامی فعالیت های ربات، تحت نظارت پزشک متخصص صورت می گیرد تا پروسه درمانی در بهترین حالت انجام بگیرد.

حالا که با ده دسته گوناگون از ربات ها آشنا شدیم، بیشتر از قبل متوجه تاثیر گذاری این اختراعات شگفت انگیز درزندگی روزمره خود می شویم. ناگفته نماند که با پیشرفت تکنولوژی، ربات های مدرن تری طراحی خواهد شد و ما قادر می شویم تا راحت تر از سابق زندگی کنیم. شاید ربات شگفت انگیز بعدی به دست شما ساخته شود...مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool