معرفی 5 ربات برتر امدادگر دنیا

معرفی 5 ربات برتر امدادگر دنیا

معرفی 5 ربات برتر امدادگر دنیا

ربات امدادگر

هدف از ساخت ربات ها، تسهیل شرایط در امور روزانه جامعه است و در برخی از موارد نجات دادن جان ها! اتفاق افتادن برخی از حوادث، غیرقابل کنترل است مثل زلزله، سونامی، آتش سوزی و... حتی در صورت پیشبینی کردن این وقایع طبیعی، خسارت های ناشی از آنها تاثیرات مخرب خود را به جا خواهد گذاشت. پس به این منظور گروهی از مهندسان رباتیک، با ساخت ربات های امدادگر در صدد کنترل وضعیت های نابه هنجار برآمدند. در این متن با پنج نوع مختلف از ربات های امدادگر آشنا خواهیم شد.

ربات امدادگر امیلی

نام ربات به افتخار امیلی رز شین، دختری سیزده ساله که در کالیفورنیا زندگی می کرد، نام گذاری شده است. امیلی رز شین دختری با قلب بزرگ بود که علاقه زیادی به کمک و نجات هم نوعان خود داشت؛ سرانجام، طی حادثه ای ناگوار، زمانی که امیلی در امتداد خانه تا ساحل اقیانوس آرام پیاده روی می کرد، به دلیل تصادف با ماشین جان خود را از دست داد. با نام گذاری ربات به نام این دختر، یادش همیشه زنده خواهد ماند.

Emily یک قایق رباتکی با وزن 21 پوند و سرعت 35 مایل در ساعت است که به کمک افراد در حال غرق شدن می شتابد. این نجات غریق رباتیکی توسط نیروهای انسانی و به وسیله تکنولوژی کنترل از راه دور، سطح دریا را می پیماید تا فردی که در معرض خطر قرار گرفته است را نجات دهد. نجات غریق رباتیکی امیلی، نزدیک به یازده کیلوگرم وزن دارد و قادر است تا صد و بیست دقیقه در آب های خروشان و مواج فعالیت کند. همچنین می تواند تا هشت نفر از نجات یافتگان را در خود جا بدهد و سپس در مکانی امن، آن افراد را تحویل نیروهای امدادگر بدهد.

در حال حاضر کشورهایی همچون آمریکا، یونان و برزیل از ربات مذکور استفاده می کنند و کاربردی بودن آن را به صورت عملی به دنیا ثابت نموده اند. دوربین های تعبیه شده در ساختار ربات به امدادگران این قابلیت را ارائه می دهد که محدوده خطر را با کیفیت بالا زیر نظر گرفته، شرایط را بسنجند و در صورت نیاز از نیروهای کمکی بیشتری استفاده کنند. ربات امیلی، یک فرشته نجات در میان موجهاست!

ربات امدادگر Guardian S

گاردیان-اس یک ربات الهام گرفته شده از طبیعت ( الهام گرفته شده از حیوان مار) است که به منظور یافتن افراد گرفتار شده در مکان های غیر قابل دسترسی طراحی شد. از قابلیت های شگفت انگیز ربات امدادگر گاردیان-اس، پیمایش سطوح عمودی است! گفتنی است که آب ربات را از کار نخواهد انداخت و برخلاف ساختار ظریفش، بدنه ای بسیار مستحکم دارد.

این ربات قادر است در میان آوار ساختمان یا هر مکان غیر قابل دسترس دیگر بخزد و داده های جمع آوری شده توسط دوربین و سنسورهایش را در قالب صدا و تصویر به یک اوپراتور از پیش تعیین شده منتقل کند. این انتقال دیتا از طریق تکنولوژی کنترل از راه دور میسر شده است.

ربات مذکور را می توان در ساختمان های تخریب شده به خاطر زلزله، معادن خطرناک، مکان های ناشناخته و ... استفاده نمود.

ربات امدادگر robocu

ربوکیو ربات امداد و نجات سازمان آتش نشانی کشور ژاپن می باشد و برای مکان یابی و نجات جان قربانیان از محیط های چالش برانگیز، در ایمن ترین حالت ممکن، طراحی شده است. در وحله اول ساخت این ربات به منظور نجات قربانیان از محل هایی که در اثر بمب گذاری تخریب شده اند بود، اما می توان آن را در بلایای طبیعی نیز نظیر زلزله و سیل، در راستای پیدا کردن افراد مفقود شده استفاده کرد. ربات مذکور از حسگرهای مافوق صوت و دوربین های فروسرخ برای تشخیص اشخاص به دام افتاده استفاده می کند، و به آرامی فرد مجروح را بر روی یک ارابه قرار می دهد تا وی را در ایمن ترین حالت ممکن به مکان مشخص شده ای منتقل نماید. همچنین مخزن اکسیژن سیاری که به همراه ربات است، اکسیژن کافی را به فرد مجروح خواهد رساند.

ربات امدادگر bear

ربات bear یکی از ناجی های هوشمند در قرن بیست و یکم است. این ربات در مواقع اضطراری و خطرناک به سراغ قربانیان رفته و آن ها را از دام خطر نجات می دهد. ربات مذکور دارای چند نسخه مختلف می باشد که آخرین ورژن رونمایی شده از آن چهار برابر از نسخه ابتدایی قوی تر و پیشرفته تر است. بالا رفتن و پایین آمدن از پله، گرفتن دستگیره و باز کردن در و شکستن موانعی که هنگام انجام ماموریت سر راه آن قرار دارد تنها بخشی از قابلیت های شگفت انگیز ربات bear است و نشان می دهد که هیچ مسیر چالش برانگیزی سد راه او نیست. اوپراتور نیز به کمک دوربین تعبیه شده در ساختار ربات محدوده خطرناک را بررسی کرده و سپس به وسیله تکنولوژیِ کنترل از راه دور آن را هدایت می کند.

ربات anymal

ربات animal یک ربات سوئیسی می باشد که به تازگی از جدیدترین نسخه آن به نام anymal c رونمایی شده است. این ربات همانند یک حیوان چهارپا راه می رود و برای حرکت بر روی زمین های ناهموار طراحی شده است. جذاب ترین ویژگی ربات anymal حفظ تعادل آن است. حتی اصابت اجسام سخت با آن مانعی برای حرکتش نخواهد بود. از آنجایی که ربات به کنترل از راه دور مجهز است، می توان آن را به نواحی خطر آفرین فرستاد، در نتیجه جان نیروهای انسانی به خطر نمی افتد.

دوربین‌های حرارتی، آشکارساز گاز و یک نورافکن "ال‌ای‌دی"(LED) هم از دیگر امکانات ربات است.

روند صعودی نیاز به ربات ها به صورت آشکار به همه ثابت شده است. ربات های امدادگر نیز دلالت بر این موضوع دارند. استفاده هرچه بیشتر از این ربات ها مساوی با نجات جان انسان های بیشتری است.

 مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool