مقدمه ای بر علم رباتیک

مقدمه ای بر علم رباتیک

مقدمه ای بر علم رباتیک

مقدمه

ربات‌ها نه تنها ماشین هستند، بلکه گام‌های زیادی در پیش روی یک ماشین معمولی هستند. ربات‌ها مانند ماشین‌ها می‌توانند کارهای سخت، پیچیده و متفاوتی را انجام دهند، اما نکته اینجاست که آن‌ها می‌توانند این کارها را خودشان به صورت برنامه‌ریزی و به طور مرتب انجام دهند.

در تعریف مدرن، یک ربات می‌تواند یک دستگاه الکترومکانیکی باشد که مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کند تا دستورات خاصی را اجرا کند، اما به معنای واقعی، ربات به معنای "برده" است. ربات‌ها کاربرد گسترده‌ای در صنایع پیدا کرده اند و در نتیجه به عنوان ربات‌های صنعتی و همچنین در فیلم‌های علمی‌تخیلی به عنوان humanoids نام گذاری می‌شوند. این مقاله و همچنین مقالات بعدی مقدمه‌ای بر علم رباتیک خواهند بود .

رباتیک و هوشمندسازی

اولین چیزی که در مورد رباتیک به ذهن ما می‌رسد، هوشمندسازی است. ربات‌ها به طور اتوماتیک وظایف خود را به جز برنامه‌نویسی اولیه و تعریف دستورالعملها، بدون دخالت انسان انجام می‌دهند، اولین ماشین در یک کارخانه فرآوری شیر دیده شد که کار آن بسته بندی شیر بود. این ماشین شبیه ترین دستگاه به یک ربات بود؛ روال کار به این صورت بود که مواد بسته بندی از داخل ماشین عبور می کرد که هر بار نیم لیتر شیر داخل رول ریخته می شد و سپس مکانیزمی در دستگاه تعبیه شده بود که آن را بسته کرده و برش می داد.

این ماشین یک نمونه ساده از یک ربات بسیار ساده بود که به صورت مشخص‌شده و منظم، عملیات را با دقت مورد انتظار، انجام می‌داد. آن ربات برنامه‌ریزی شده‌ بود که بسته بندی شیرها را انجام دهد، پس با تامین مواد مورد نیاز جهت بسته بندی، کار خود را شروع می کرد .

پیشرفت‌ در رباتیک

نسخه‌های پیشرفته ربات‌ها که در حال حاضر دیده می‌شوند، می‌توانند عملیات را به طور تطبیقی انجام دهند، یعنی  ابعاد و سایر تنظیمات مطابق با الزامات برای آن ها قابل تغییر است. یک مثال از یک ربات پیشرفته تطبیقی، یک ماشین پارچه‌بافی است که می‌تواند ابعاد مختلف اندازه لباس را از روی کارت شخصی یک فرد بخواند و سپس مواد مورد نظر را کاهش دهد و آن را به اندازه مناسب برای فرد بدوزد!

از دید وسیع، رباتیک در واقع تلاش مداوم مهندسان است تا ماشین‌هایی را بسازند که قادر به انجام وظایف همانند انسان باشند و همچنین وظایف پیچیده، سخت و تکراری که انسان‌ها ترجیح می‌دهند آن را انجام ندهند. حتی امروزه پیشرفت در ربات‌های زمینی با استفاده از microprocessors  و microcontrollers با ترکیب هوشمند آن‌ها همراه با موتورهای servo ، حسگرها و محرک‌ها امکان پذیر شده است.

رباتیک : حوزه آینده

اکنون دامنه ربات‌ها گسترش‌یافته و ربات هایی که تنها می‌توانستند دستورالعمل های از پیش برنامه‌ریزی‌شده را عملی کنند، به کنار میروند. ربات هایی که این روزها توسعه داده می‌شوند، می‌توانند محیط اطراف خود را درک کنند و طبق آنچه که حس می‌کنند، رفتار کنند، قضاوت کنند، نحوه واکنش آن‌ها را حدس بزنند، و در نهایت تصمیم بگیرند! دور نیست روزهایی که ربات‌ها حتی احساس می‌کنند و به احساسات واکنش نشان می‌دهند و حتی می‌توانند بیان کنند که چه احساسی دارند .مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool