همه چیز درباره علم رباتیک

همه چیز درباره علم رباتیک

همه چیز درباره علم رباتیک

رباتیک چیست؟

رباتیک یک رشته دانشگاهی در زمینه علم و فناوری است. به عبارت دیگرعلم رباتیک نقطه مشترک بین علم، مهندسی و فناوری است که با این علم می‌توان ماشین‌های قابل برنامه‌نویسی به نام ربات تولید کرد. ربات می‌تواند به نیروهای انسانی کمک کند یا از کارهای انسان الگوبرداری کرده و آن‌ها را تکرار کند.

ربات چیست؟

همانطور که در ابتدا بیان کردیم، ربات حاصل علم رباتیک و یک ماشین قابل‌ برنامه‌نویسی است. ربات‌ها در ابتدا برای انجام کارهای یکنواخت (مانند ساخت اتومبیل در خط مونتاژ) ساخته شدند. اما با گذشت زمان، کاربرد ربات‌ها در زمینه‌های مختلف، گسترش یافت. به طور مثال انجام کارهای صنعتی (مانند بازوهای رباتیکی)، انجام کارهای خانه و پرستاری (مانند ربات‌های خانگی آسیمو و ریبا)، انجام جراحی‌های فوق العاده پیچیده (مانند ربات جراح داوینچی). با توجه به مثال‌های قبلی درمی‌یابیم که هر کدام از این ربات‌ها دارای سطح متفاوتی از استقلال هستند. این ربات‌ها از نظر سطح استقلال به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. ربات‌های کنترل شده توسط انسان: اینگونه ربات‌ها وظایفی را انجام می‌دهند که انسان کنترل کامل بر آن‌ها دارد.
 2. ربات‌های کاملاً مستقل: این دسته از ربات‌ها وظایف را بدون هیچ‌گونه دخالت انسان انجام می‌دهند.

چرا رباتیک مهم است؟

ربات‌ها مشاغل خطرناک را برای انسان حذف می‌کنند، زیرا می‌توانند در محیط‌های خطرناک کار کنند. ربات‌ها می‌توانند بارهای سنگین را حمل کنند، مواد سمی را تحمل کرده و حتی کارهای تکراری را انجام دهند. این امر به شرکت‌ها و کارخانه‌های صنعتی کمک کرده تا از بسیاری از حوادث خطرناک جلوگیری کنند و همچنین در زمان و هزینه خود صرفه جویی نمایند.


10 راهی که رباتیک می‌تواند آینده جهان را متحول کند!

به راحتی می‌توان تصویری واضح از راه‌هایی که ربات‌ها زندگی روزمره ما را تغییر می‌دهند به دست آورد: تصور کنید دفعه بعد که برای بنزین زدن توقف می‌کنید، کافی است که فقط به پمپ سلف سرویس فکر کنید! (بله درسته!) زمانی که پمپ بنزین‌ها شروع به کار کردند، تصور چنین پیشرفتی سخت بود. اما در حال حاضر، حتی ساکنان بعضی از مناطق روستایی در ایالات متحده به چنین ربات‌هایی دسترسی دارند! این تنها یک نمونه از چگونگی تأثیر هوش مصنوعی بر نحوه زندگی ما است.

شرکت‌های فناوری برتر در یک رقابت دائمی با یکدیگر، برای تغییر روش پیاده‌سازی رباتیک در زندگی روزمره مردم هستند، که ما را به آینده‌ای واقعاً هیجان‌انگیز هدایت می‌کنند.

 1. تامین امنیت عمومی توسط رباتیک
  فناوری هوش مصنوعی برای پیش‌بینی و کشف جرم ممکن است کمی دور از ذهن ما به نظر برسد، اما با توجه توضیحاتی که پیشتر در مقاله آینده رباتیک بیان کردیم، این اتفاق کاملاً امکان‌پذیر است. علاوه بر این، اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنیم، درمیابیم که درحال حاضر نیز تشخیص خودکار فعالیت‌های مشکوک، برای سیستم‌های امنیتی مبتنی بر دوربین مداربسته، یک واقعیت غیرقابل انکار است. این فناوری، جامعه را تغییر خواهد داد، به گونه‌ای که به مقامات مجری قانون این امکان را می دهد که هر زمانی که رفتار مشکوکی مشاهده نمودند، آن‌ها به سرعت وارد عمل شوند.

 2. رباتیک در زمینه آموزش
  درحال حاضر، مرز بین کلاس‌های درسی و یادگیری فردی، نامشخص است. همانطور که Kendra Roberts، کارشناس آموزشی از Essays.ScholarAdvisor، توضیح می‌دهد که:«یک معلم به تنهایی، توانایی پاسخگویی به نیازهای یادگیری منحصربفرد برای هر دانش‌آموز را ندارد. یادگیری مبتنی بر رایانه نیز هم اکنون در حال تغییر همه چیز در این زمینه است. این روش آموزش، جایگزین معلم نیست، اما دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا با روش منحصر به فرد خودشان، هرچیزی را یاد بگیرند.» ربات‌ها روند یادگیری شخصی را تقویت می‌کنند. NAO، ربات انسان نما، در حال ایجاد پیوندهایی با دانش آموزان از سراسر جهان است. این امر با حواس مهم تعامل طبیعی، از جمله حرکت، گوش دادن، صحبت کردن و ارتباط همراه است.

 3. ربات‌ها در خانه
  امروزه ربات‌های خانگی cloud-connected، بخشی از زندگی ما انسان‌ها شده‌اند. می‌توانیم جاروبرقی را طوری تنظیم کنیم که اتاق را برای ما تمیز کند، و حتی می‌توانیم گرم کردن غذا را طوری برنامه‌ریزی کنیم تا زمانی که کارمان تمام می‌شود، غذا آماده شده باشد. اجاق‌های رباتیک چندکاره می‌توانند بدون دخالت ما (مثلا سیب‌زمینی) را سرخ، بخارپز یا آب‌پز کنند یا حتی ربات‌های آشپزی تولید شده‌اند که می‌توانند بدون دخالت انسان و تنها با یک تنظیم ساده، آشپزی کنند. اینگونه ربات‌های خانگی احتمالاً به نسخه‌های پیشرفته‌تری تبدیل خواهند شد. ما انتظار داریم در سال‌های آینده شاهد درک گفتار و افزایش تعامل با انسان باشیم. این پیشرفت‌ها ممکن است در نهایت، ظاهر و احساسات ما را تغییر دهند!

 4. ربات‌های همکار
  ربات‌ها تأثیر عمیقی بر محیط کار آینده ما انسان‌ها خواهند داشت. آن‌ها می‌توانند نقش‌های متعددی را در یک سازمان به عهده بگیرند، بنابراین زمان آن رسیده است که به نحوه تعامل با همکاران جدیدمان فکر کنیم! ربات‌ها احتمالاً از نظر تشخیص صدا پیشرفت بیشتری خواهند کرد، بنابراین ما از طریق دستورات صوتی با آن‌ها ارتباط برقرار خواهیم کرد.

 5. ربات‌ها ممکن است شغل ما را بگیرند!
  چه بخواهیم چه نخواهیم، ربات‌ها پیشتر جایگزین بسیاری از افراد در برخی از مشاغل شده‌اند. مشاغل اداری، تدارکات و حمل و نقل نیز در معرض خطر جایگزینی قرار دارند. اتومبیل‌های خودران را به خاطر دارید؟ بسیار خب! ممکن است در آینده آن‌ها را به شکل کامیون‌های بزرگ در جاده‌ها ببینیم. مطالعه‌ای توسط دانشگاه بال استیت پیش‌بینی می‌کند که بسیاری از مشاغل، از جمله بیمه‌گران، بازاریاب‌های تلفنی و تهیه‌کنندگان اظهارنامه مالیاتی، در معرض خطر از دست دادن شغل خود هستند. درواقع، انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور، ربات‌ها نیمی از مشاغل کم‌مهارت را به عهده بگیرند.

 6. ربات‌ها شغل‌های جدیدی را برای ما ایجاد می‌کنند
  «ربات‌ها شغل ما را خواهند گرفت!» شاید رایج‌ترین ترس پیرامون توسعه رباتیک در همین یک جمله خلاصه شده باشد. بله، فناوری به سرعت در حال تغییر است و پیامدهای اقتصادی نیز دارد. به عنوان مثال، خودروهای بدون راننده به احتمال زیاد در آینده جایگزین رانندگان تاکسی خواهند شد. با این حال، در آینده نزدیک، هوش مصنوعی به احتمال زیاد جایگزین وظایف خواهد شد، نه مشاغل. خبر خوب این است که بازارها و مشاغل جدیدی را نیز ایجاد خواهد کرد. ممکن است حتی برای آن مشاغل، به آموزش و بازآموزی نیاز داشته باشیم، اما فرصت زیادی نخواهیم داشت.

 7. اتومبیل‌های خودران
  اتومبیل‌های خودران هنوز به مداخله انسانی نیاز دارند، اما ما به روزی نزدیک می‌شویم که نیازی به مداخله انسانی نداشته باشند. در دهه گذشته، درک عمومی از این فناوری از «چطور ممکن است؟» به «شاید ممکن است...» تا «حتماً به آنجا می‌رسم!» تغییر کرده است. Waymo، شرکتی که از پروژه اتومبیل‌های خودران توسط گوگل به وجود آمده است، دیگر انحصاری در این صنعت ندارد. درعوض، هر تولیدکننده بزرگ خودرو، این فناوری را دنبال می‌کند. به نظر شما این روند ما را به کجا خواهد برد؟

 8. ربات‌هایی در زمینه پزشکی
  ما آینده‌ای متفاوت را برای مراقبت‌های پزشکی تصور می‌کنیم. به جای مراجعه به پزشک عمومی که ما را با گوشی پزشکی ساده معاینه می‌کند، ربات‌های هوشمندی خواهیم داشت که این وظایف را انجام می‌دهند. آن‌ها با بیماران ارتباط برقرار می‌کنند، شرایط آن‌ها را بررسی می‌کنند و حتی نیاز به قرارهای ملاقات بیشتر را نیز ارزیابی می‌کنند. داروسازی هم تغییرات بزرگی را به همراه خواهد داشت. آن‌ها مانند یک دستگاه خودپرداز خواهند بود، به طوریکه می‌توانیم داروهای مورد نیاز خود را تهیه کنیم و در عین حال از ناراحتی به‌خاطر صحبت کردن با یک غریبه در مورد بیماری خود جلوگیری کنیم.

 9. رباتیک برای سرگرمی
  ربات‌ها بیشتر از همیشه شخصی‌تر، تعاملی‌تر و جذاب‌تر می‌شوند. با رشد این صنعت، واقعیت مجازی در آینده نزدیک وارد خانه همه ما انسان‌ها خواهد شد. ما می‌توانیم با سیستم‌های سرگرمی خانگی خود صحبت کنیم و با آن‌ها تعامل داشته باشیم و حتی آن‌ها به تلاش‌های ما برای برقراری ارتباط پاسخ خواهند داد مانند سگ رباتیکی ایبو یا ربات آنکی وکتور.

 10.  ربات‌ها استانداردهای زندگی ما را بالا می‌برند
  ما در طول تاریخ دیده‌ایم که اتوماسیون و مکانیزاسیون استاندارد کلی زندگی را تقویت می‌کند. ما آن را با انقلاب صنعتی دیده‌ایم و دوباره اتفاق خواهد افتاد. طبق برآوردهای سازمان ملل، فقر در پنج دهه گذشته نسبت به 50 دهه گذشته، کاهش یافته است. به این دلیل است که اقتصاد جهانی پیشرفت کرده که فناوری نقش بسیار زیادی در این پیشرفت ایفا کرده است.  با نرم‌افزاری که انواع کارها را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد، آینده راحت‌تری خواهیم داشت. آیا شما مشتاق نیستید که بخشی از آن باشید؟

همانطور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند، هر چیزی که جزو علم رباتیک محسوب می‌شود، نیز پیشرفت خواهد کرد.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool