چرا برنامه نویسی کنیم؟

چرا برنامه نویسی کنیم؟

چرا برنامه نویسی کنیم؟

اهمیت برنامه نویسی از دید بزرگان

برنامه نویسی از جمله علومی است که در دهه اخیر به صدر مهم ترین دروس دانشگاهی و حتی دوران تحصیلی قبل از دانشگاه رسیده است. نقل قول هایی که از افراد بزرگ به گوشمان می رسند دلالت بر میزان اهمیت این علم دارند...

برای مثال طبق گفته مارک زاکربرگ Mark zuckerberg معروف، موسس فیسبوک تا ۱۵ سال آینده همان ‌طور که خوندن و نوشتن را به بچه‌ها یا می‌دهیم، برنامه ‌نویسی را نیز یاد خواهیم داد و افسوس می‌خوریم که چرا زودتر این‌ کار را شروع نکرده بودیم!

استیو جابز موسس شرکت اپل در این رابطه بیان کرده است که همه ما موظف به یادگیری نحوه کد زدن هستیم چرا که برنامه‌ نویسی به ما یاد می‌دهد چه گونه فکر کنیم.

 دانشمند بزرگ، استیو هاوکینگ نیز معتقد بود خواه به‌ دنبال کشف رموز جهان باشید و خواه به‌ دنبال یک شغل در قرن بیست‌ ویکم بگردید، اصول پایه‌ای برنامه‌ نویسی یک مهارت ضروریست که باید آموخته شود.

اما برنامه نویسی چیست که تا این اندازه بین بزرگان جهان حائز اهمیت است؟!

برنامه نویسی چیست؟

کدنویسی یا همان برنامه نویسی پل ارتباطی میان انسان ها و کامپیوترهاست. کاربر به سبب کنار هم گذاشتن دستوراتی از پیش تعیین شده، با آرایشی صحیح، سیستم را متوجه خواسته خودش می کند. در نهایت دستورالعمل های برنامه نویسی شده در کامپیوتر پردازش می شوند و در صورت نبودن هیچگونه خطا اجرا خواهند شد.

 این دستورالعمل ها به طور معمول برای حل یک مسئله، کوتاه کردن راه حل یک مسئله و حل کردن مشکلات بزرگتر استفاده می شوند. هدف از برنامه نویسی یافتن دنباله ای از دستورالعمل ها است که عملکرد یک کار (که می تواند به اندازه سیستم عامل پیچیده باشد) را در رایانه به طور خودکار انجام می دهد.

 برای اینکه بهتر متوجه معنی برنامه نویسی شوید یک ماشین حساب را تصور کنید؛ هنگام کار با ماشین حساب، دو یا چند عدد دلخواه را در نظر می گیرید و دستور می دهید عملیاتی از قبیل ضرب، جمع، تفریق و تقسیم بر روی اعداد اعمال شود. در این مثال شما با استفاده ازعملگرها و برقراری ارتباط میان افکار و اعداد تعبیه شده در ماشین حساب، به خواسته خود می رسید.

 حال تصور کنید وظایف ماشین حساب تنها مثالی کوچک و ناچیز از دنیای برنامه نویسی است. برنامه نویسان دقیقا به همین منوال، از طریق کدهای دستوری (که در هر زبان متفاوت است)  با سیستم ارتباط برقرار می کنند.

پس به طور خلاصه می توان گفت زبان مشترک میان انسان ها و کامپیوترها دستوراتی در قالب کدهای مشخص هستند...

آموزش برنامه نویسی برای کودکان ضروریست؟

به طور قطع پاسخ این سوال مثبت است! شاید پنج سال پیش برنامه نویسی مثل امروز همه گیر نشده بود و تنها افراد علاقه مند به سمتش می رفتند، اما در حال حاضر آگاهی در این زمینه با دانستن الفبا برابری می کند!

برنامه نویسی سواد اساسی عصر دیجیتال شناخته شده و امری مهم برای کودکان محسوب می شود. چرا که برای دست یابی به بازار کار باید هرچه زودتر اقدام کنند.

مزایای برنامه نویسی کودکان

کامپیوتر ها همه جا وجود دارند و حرکت نسل بشر به سمت الکترونیک شدن است. چه بسا کودکانی هستند که برنامه نویسی را از سنین پایین می آموزند تا با چگونگی برقراری ارتباط با تکنولوژی آشناتر باشند.

 نتیجه این عملکرد به هنگام، کسب مهارت های مورد نیاز و آمادگی کامل برای کار در انواع زمینه های شغلی است. تسهیل شرایط زندگی و داشتن اعتماد به نفس از نتایج فرعی فرا گرفتن علوم کامپیوتری در سنین کم است که به اثبات همه رسیده.

برنامه نویسی در سنین پایین سبب می شود تا کودکان درک بیشتری از کارهای تیمی، رهبری کردن شرایط و امور پیرامون خود داشته باشند و بتوانند با تکنولوژی روز دنیا ارتباط برقرار کنند.

برنامه نویسی، ترکیبی از ریاضیات، علوم کامپیوتری و زبان انگلیسی است. در نتیجه فرا گرفتن دانش مذکور توسط کودکان، راهی هموار را برایشان میسر می سازد تا سریعا وارد بازار کاری پر رونق شوند. چرا که چندین مهارت مختلف را گرد هم آورده و آموخته اند.

 مشاغلی از قبیل برنامه نویسی ربات های هوشمند، طراحی اپلیکیشن، ساخت و طراحی بازی، طراحی وب سایت (که خود به دو بخش فرانت-اند و بک-اند تقسیم می شود) و... بخشی از مشاغل این شاخه محسوب می شوند.

برنامه نویسی و رباتیک

برای فعالیت در حوضه رباتیک گزینه های متعددی وجود دارد که یکی از آنها برنامه نویسی است. هر ربات هوشمند برای انجام وظایف اولیه اش به برنامه ریزی نیاز دارد.

برای مثال اگر با ربات های نقاش آشنا باشید حتما از آثار هنری که خلق می کنند به حیرت آمده اید!! جالب است بدانید شخص برنامه نویس ربات را به گونه ای برنامه ریزی کرده تا یک اثر هنری خلق شود... هنرمند واقعی برنامه نویسِ ربات نقاش است.

حتی در ماورای خاکی نیز برنامه نویسان و مهندسین رباتیک با کمک یکدیگر اقدام به انجام اکتشافات فضایی نمودند. سفینه های فضایی، هواپیماهای بدون سرنشین و ربات های مریخ نورد همه حاصل دست رنج مهندسین مذکور است. برنامه نویسی در موسیقی، بازی های ویدیویی، تلفن های هوشمند، اتومبیل و موارد دیگر نیز استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس های برنامه نویسی کلیک کنید.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool