زبان های برنامه نویسی پراستفاده

زبان های برنامه نویسی پراستفاده

زبان های برنامه نویسی پراستفاده

10 زبان برنامه نویسی دخیل در ربات های هوشمند

برای هر شخصی که به تازگی پا به دنیای ربات های هوشمند گذاشته است این سوال مطرح میشود که برنامه نویسی در  ربات ها به چه صورت انجام میشود؟زبان های دخیل در علم رباتیک چه چیز هایی هستند و اولویت یادگیری با کدامشان است؟

با دنبال کردن مقالات پیشین ما در ارتباط با ربات های هوشمند درمیابید که هوش مصنوعی و رباتیک با وجود وجه تفاوت های زیادشان توانسته اند همکاری پر سر‌‌ و صدایی راه بیاندازد و تحولات انقلابی را در عصر تکنولوژی به پا کنند.همکنون برای یاد آوری بهتر متذکر میشویم که ربات ها دستگاه هایی هستند که توانایی اعمال وظایف پیچیده را دارند و هوش مصنوعی قدرت ربات را با کنترل آن در زمینه یادگیری بهتر تشدید میکند؛هوش مصنوعی داده های به دست آمده از دنیای واقعی را فرا گرفته و با انتقال آن به ربات در بهبود عملکرد دستگاه نقش به سزایی را ایفا میکند.این مهارت های تعبیه شده در ربات های هوشمند اعم از سازگاری با محیط پیرامون و یادگیری در مرور زمان ، از طریق الگوریتم های یادگیری فراهم میشود.این الگوریتم های مورد بحث با استفاده از زبان های برنامه نویسی خاصی نوشته میشود که جلوتر به ان میپردازیم.

ساخت الگوریتم های تعبیه شده در ربات های هوشمند با استفاده از زبان های برنامه نویسی میسر است و تسلط بر هرکدام از این زبان ها در این زمینه شما را چندین قدم جلوتر می اندازد.(لازم به ذکر است  این الگوریتم ها از پیش نوشته شده و کاربران با سطح نسبتا پایین تر نیازی به وارد کردن دستی این الگوریتم ها ندارند.) لیست تهیه شده شمارا در جریان جزئیات بیشتری از این زبان های برنامه نویسی میگذارد.

1.Python

هر برنامه نویسی در دوران تحصیلاتش حتی به صورت سطحی و گذرا با زبان پایتون آشنا شده شده . این زبان به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی اش بسیار محبوب میباشد و کاربرد های آن در هر زمینه ای از جمله هوش مصنوعی زبانزد تمامی برنامه نویسان است.پایتون زبان برنامه‌نویسی چندمنظوره و شی‌گرا است که به ما این امکان را میدهد تا برای توسعه سایت‌های پویا، تحلیل داده‌ها و نوشتن برنامه‌های دسکتاپ از آن استفاده کنیم. در اختیار داشتن کتابخانه های متعدد و کاربردی ، زبان پایتون را بسیار آسانتر هم میسازد.برای مثال کتابخانه Numpy  برا ی محاسبات منطقی نقش خود را ایفا میکند؛از Pybrain هم به عنوان کتابخانه ای مرتبط به AI (هوش مصنوعی)استفاده میشود.همچنین از این زبان برا نمونه سازی اولیه الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده میشود.

2.R-language

زبان برنامه نویسی R ، زبانی تفسیر شده ، پویا و یکی از بهترین زبان ها برای تجزیه و تحلیل داده های آماریست.R  از جمله زبان های بسیار کاربردی است  که به صورت رایگان در اختیار ما قرار گرفته است.این زبان یک پیاده سازی از زبان S میباشد.گرچه اغلب از این زبان به منظور انجام محاسبات آماری استفاده میکنیم اما این زبان قابل به کارگیری در محاسبات ماتریسی نیز هست.تکنیک های آماری از جمله مدل سازی خطی و غیر خطی، تحلیل سری های زمانی ، رده بندی و ... از موارد مورد استفاده در نرم افزار R است.

3.زبان برنامه نویسی Java

جاوا هم یکی دیگر از زبان های مناسب و پر استفاده برای توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی میباشد.از نکات منفی زبان جاوا میتوان به پیچیدگی آن در یادگیری نسبت به سایر زبان ها اشاره کرد که از طرف دیگر با داشتن مزایای فراوان از عیوبش چشم پوشی شده.این مزایای بیشماری که جاوا در اختیار ما گذاشته برای توسعه و پیاده سازی هوش مصنوعی مسیر همواری را ایجاد کرده است.از جمله ویژگی های برتر جاوا میتوان به الگوریتم های جست و جو ، طریقه استفاده ساده از زبان جاوا ، مدیریت بسته های نرم افزاری ، کیفیت مناسب کارها حتی در مقیاس های بزرگ و ... اشاره کرد.

4.زبان برنامه نویسی lisp

lisp را میتوان به عنوان یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین های زبان برنامه نویسی دخیل در هوش مصنوعی نام برد که توسط پدر علم هوش مصنوعی ، جان مک کارتی ، در سال 1958 ابداع شده و میتواند داده های نمادین را به طور موثر پردازش کند.قابل ذکر است که بسیاری از ویژگی های زبان های برنامه نویسی جدید تر از lisp  الگو برداری شده برای مثال این زبان تاثیر زیادی در توسعه زبان های R و Python داشته است و همین امر سبب شده تا lisp به عنوان یک زبان منحصر به فرد بیشتر  از قبل به چشم بیاید.در واقع lisp گروهی از گویش هارا به ازآن خود دارد که مشهورترین آنها Clojur و Common lisp است.این زبان در هوش مصنوعی بسیار محبوبیت داشت اما به دلیل پیچیدگی بیش از حد و سطح یادگیری بالایی که داشت جای خود را به زبان های دیگری واگذار کرد.

5.زبان برنامه نویسی javascript

جاوا اسکریپت یک زبان open-source مورد استفاده پروژه های تحت وب ، سمت Client میباشد.یادگیری اصول این زبان کار دشواری نیست گرچه برا ی افراد مبتدی چالش های خاص خودش را داراست.تا به اکنون آموختیم که جاوا اسکریپت تنها برا ی توسعه و پیاده سازی وب سایت ها استفاده میشود اما با گذشت زمان جاوا اسکریپت محدودیت های خود را بهبود بخشیده و علاوه بر موارد ذکر شده راه خودش را در علم داده ها و یادگیری ماشینی پیدا کرده است که موقعیت این زبان را پررنگ تر از قبل میکند.

6.زبان برنامه نویسی prolog

از معدود زبان های برنامه نویسی اعلانی میتوان prolog  را نام برد.زبان های اعلانی شیوه ای از برنامه نویسی است که در آن منطق و هدف محاسبات ، بدون شرح چگونگی انجام آن ها بیان میشود.این زبان با داشتن ساختاری انعطاف پذیر ، دسته بندی اطلاعات با ساختار درختی ، داشتن موتور های جست و جوی درونی و قابلیت های بسیار دیگر به دنیای هوش مصنوعی وارد شد.Prolog  برا ی کارهای خاصی طراحی شده است مانند سیستم های کنترل صوت یا جستجوی پایگاه داه ها و... که این کاربرد های منحصر به فرد prolog را در دل هوش مصنوعی جا کرد.

7.زبان برنامه نویسی Haskell

از هسکل برای برنامه نویسی تابعی استفاده میشود.برنامه نویسی تابعی نوعی از زبان است که بر اساس توابع ریاضی نوشته میشود.از نکات برجسته این زبان میتوان به ارائه روش ترکیبی برا ی بیان الگوریتم ها اشاره کرد.از آنجایی که از ابتدای کار با هسکل باید با توابع دست و پنجه نرم کنیم تا حدودی کار مارا برای یادگیری سخت کرده است.پیشنهاد استفاده از Haskell در زمینه هوش مصنوعی برای اولین بار توسط فیلیپ والدر و استفان بلات مطرح شد.Haskell  در سال 2019 عنوان بیست و سومین زبان رایج برنامه نویسی را ازآن خود کرد و مسلم است که میتواند در اینده هم پیشرفت چشم گیری داشته باشد.

8.زبان برنامه نویسی Julia

جولیا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و پویاست و از آن جایی که تحت نظر یک هدف کلی ابداع شده قابلیت نوشتن بسیاری از برنامه های زیادی را دارد.از بهترین ویژگی های ان میتوان به تجزیه و تحلیل عددی و انجام علوم محاسباتی اشاره کرد.جولیا با استفاده از کتابخانه های بومی یا غیر بومی پا به عرصه یادگیری ماشینی گذاشت؛کتابخانه های پویا با ویژگی هایی نظیر انجام جبر خطی،انتخاب عدد تصادفی و... از معدود امکانات این زبان پویاست.

9.زبان برنامه نویسی C++

بدون شک زبان های خانواده C معرف حضور بسیاری از شما دوستان هست.زبان C++ به عنوان مادر تمام زبان های برنامه نویسی معرفی شده و از آنجایی که چالش های مفهومی این زبان توسط افراد مبتدی به یک معذل تبدیل شده،افراد تازه کار در دنیای برنامه نویسی ترجیحا به سراغ راه های اسان تر درعین حال کاربردی مثل پایتون میروند.با این حال زبان C++ هم با وجود کتابخانه های قدرتمند انتخاب عاقلانه ای محسوب میشود.کتابخانه یادگیری ماشینی که برای اجرای محاسبات و الگوریتم ها قابل توجه بسیاری از برنامه نویسان است.

10.زبان برنامه نویسی َAIML

AIML کوتاه شده ی Artificial Intelligence Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری هوش مصنوعی است و به عنوان یکی از زبان های هوش مصنوعی ویادگیری ماشینی استفاده میشود که توسط ریچارد والاس ابداع شد.این زبان به صورت مجموعه های رایگان در اختیار عموم مردم قرار دارد و از جایی که به اندازه دیگر زبان ها رایج نیست مترجمین  AIML به زبان های جاوا ، پایتون ، روبی و ... در دسترس هستند و موقعیت شغلی مناسبی برای خودشان فراهم آوردند.

قابل عرض است که با ارزیابی معیار زبان های نام برده شده از لیست مذکور، میتوان پایتون را بهترین زبان مورد استفاده برای راه اندازی یک ربات هوشمند دانست با این حال ممکن است اهداف شخصی یک فرد نیز در انتخاب زبان تاثیر گذار باشد برای مثال از طریق زبان Lisp میتوانیم به درآمد چشمگیری برسیم!اما متاسفانه تقاضا برای کارشناسان Lisp کم است و همین موضوع از محبوبیت این زبان کم میکند.

تمامی این ویژگی ها و معیار های گفته شده در متن فوق با پیشرفت علم و بهبود محدودیت ها تغییر میکند و قادر نیستیم بازه زمانی مشخصی را برای استفاده از یک زبان به صورت مکرر و دائم مشخص کنیم پس چه بهتر که با افزایش دانش خود به دام تکنولوژی های از پیش پا افتاده نیفتیم.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool