4 روش موثر برای شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان

4 روش موثر برای شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان

4 روش موثر برای شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان

امروزه یادگیری برنامه نویسی به یک نیاز روزمره تبدیل شده است. در عصر تکنولوژی انسان‌ها با ماشین‌ها پیوندهای عمیقی برقرار کرده‌اند و یادگیری برقراری ارتباط با آن‌ها، به یکی از مهارت‌های اساسی تبدیل شده است. امروزه بسیاری از والدین نیز بر شروع یادگیری برنامه نویسی فرزندشان تاکید بسیار زیادی داشته و تمایل دارند که فرزندشان به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل شود.

تصور اینکه برنامه نویسی خسته‌کننده بوده و کودک را کسل می‌کند، کاملا اشتباه است. آیا تا به حال به توانایی فرزندتان در چیدن قطعات کوچک لگو و تبدیل کردن آن‌ها به چیزهایی با ظاهر زیبا دقت کرده‌اید؟ صبر و تمرکزی که کودکان به طور ناآگاهانه دارند، کاملا غیر قابل تصور است. به همین ترتیب، شروع یادگیری برنامه نویسی می‌تواند یک فعالیت لذت‌بخش و سازنده برای کودکان باشد؛ زیرا، آن‌ها برای یافتن پاسخ سوال خود، بسیار صبور و متمرکز هستند.

اگر نمی‌دانید که از کجا شروع کنید، ما 4 روش موثر برای شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان را به شما معرفی می‌کنیم!

شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان

1-شروع یادگیری برنامه نویسی بلوکی با Scratch و Icode

اسکرچ، یک ابزار برنامه نویسی بلوکی رایگان است که در هر مرورگر وب قابل اجرا بوده و برای کودکان 10 تا 16 سال طراحی شده است.

آیکُد نیز یک ابزار برنامه نویسی بلوکی ایرانی است که به طور کاملا رایگان برای کودکان 6 تا 11 سال طراحی شده و در سیستم عامل‌های ویندوزی قابل اجراست.

Scratch و Icode هردو یک زبان برنامه نویسی بصری هستند که بر تقویت خلاقیت و تفکر منطقی کودکان تمرکز دارند. همچنین رابط‌های بصری جذابی را ارائه می‌دهند که تاکنون برای اکثر کودکان جالب بوده است! همچنین این دو ابزار برنامه نویسی، بلوک‌های برنامه نویسی بسیار کاربرپسند بررسی می‌کنند که به کودکان کمک می‌کند تا شخصیت‌های گرافیکی مورد علاقه خود را ایجاد کنند. همچنین با این دو ابزار، تخیل کودکان به داستان‌های جالب و بازی‌های چالش‌برانگیز تبدیل می‌شود.

در کلاس‌های برنامه نویسی مجموعه رباتیک اِسکول، آموزش برنامه نویسی با ابزار آیکُد را برای کودکان رده سنی 6 تا 11 سال، و همچنین آموزش برنامه نویسی با ابزار اسکرچ را برای کودکان رده سنی 12 تا 16 سال، در نظر گرفته است.

یاد گیری برنامه نویسی برای کودکان

آیکُد برای کودکان 6 و 7 ساله که خواندن و نوشتن برای آن‌ها کمی دشوار است، بسیار عالی است؛ زیرا، از املا و تایپ انگلیسی به راحتی عبور می‌کنند.

2-بازی‌های موبایلی و کامپیوتری و توسعه آن‌ها

صرف نظر از سن، یک رفتار مشترک بین برخی از کودکان وجود دارد و آن هم بازی‌های موبایلی و کامپیوتری جایگزین بازی و سرگرمی در فضای باز به تبدیل شده‌اند. بعضی از این کودکان نیز، کنجکاو می‌شوند بدانند که این بازی‌ها چگونه ساخته شده‌اند. این حس کنجکاوی و علاقه، می‌تواند آن‌ها را به شروع یادگیری برنامه نویسی هدایت کند.

ابزارهای برنامه نویسی بی‌شماری برای پلتفرم‌های iOS و Android نیز در دسترسند که بسیار سرگرم‌کننده و آموزنده هستند؛ زیرا، از بازی‌ها و گرافیک‌های تعاملی برای آموزش ساختارهای کدگذاری اولیه مانند حلقه‌ها، بازگشت، تفکر ساختاری و تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند.

مطمئناً در حال حاضر برنامه نویسی برای بچه‌ها بیشتر شبیه به یک سرگرمی به نظر می‌رسد! یک نکته مفید برای والدین این است که این واقعیت را برای کودکان بیان کنند که برنامه نویسی یک فعالیت در سطح نبوغ نیست که باعث خستگی آنان شود. کودکان برای شروع برنامه نویسی، همیشه باید از یک زبان برنامه نویسی بصری استفاده کنند تا به آن‌ها کمک کند سفر یادگیری برنامه نویسی خود را لذت‌بخش‌تر کنند. این موضوع به آن‌ها در سنین بزرگسالی کمک می‌کند تا درک بهتری از مفهوم طراحی الگوریتم داشته باشند.

مجموعه رباتیک اسکول نیز با در نظر گرفتن اهمیت شروع یادگیری برنامه نویسی کودکان، تاکنون موفق بوده کلاس‌های حضوری و آنلاین آموزش برنامه نویسی را از مبتدی تا پیشرفته، برای رده سنی 6 سال به بالا، به بهترین نحو برگزار کند.

3-فعالیت‌های STEM را فراموش نکنید!

STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است، هر یک از این رشته‌ها نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق و درک صحیح دارد. درک علم پس از مشاهده، توسعه مهارت‌های استدلال و پرسش درست و انجام آزمایش‌ها و ارزیابی‌های مستمر بسیار مهم است. با انجام فعالیت‌های مبتنی بر STEM، نحوه کسب دانش را به سطح متفاوتی ببرید.

4-یک دوست برنامه نویس برای خود پیدا کنید

دیدن کدهای یک برنامه نویس یا اشتراک‌گذاری کدهای او، راهی عالی برای افزایش میل و علاقه او به برنامه نویسی است. یک دوست برنامه نویس یا یک همکار برنامه نویس برای ملاقات و گفتگو با فرزند خود پیدا کنید. راهنمایی مناسب و یک تعامل سالم با یک برنامه نویس یا یک مربی، می‌تواند به کودک شما کمک کند که خیلی سریع به سمت برنامه نویسی پیشرفته حرکت کند.

پیدا کردن دوست برنامه نویس برای یادگیری برنامه نویسی

مقالات مرتبط:

5 سوال کلیدی برای شروع برنامه نویسی

بهترین راه یادگیری برنامه نویسی برای کودکان 7 تا 12 ساله چیست؟

چرا برنامه نویسی کنیم؟ (اهمیت برنامه نویسی)

درک و ارتباط کدها با دنیای واقعی برای ذهن کودکان اغلب دشوار است. آن‌ها باید بدانند که چگونه می‌توان با استفاده از یک برنامه ساده، چالش‌های کوچکی را که روزانه با آن روبرو می‌شوند، حل کرد. پس برو و یک دوست برنامه نویس پیدا کن!!

جمع بندی

– پیشرفت تکنولوژی، شروع یادگیری برنامه نویسی را برای کودکان به امری ضروری تبدیل کرده است.

– یادگیری برنامه نویسی در سنین پایین به رشد کلی کودکان کمک می‌کند.

- خود انضباطی و بهبود قابليت‌های سازماندهی در كودكان.

- مربی و پلتفرم مناسب را برای شروع یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنید.

آیا می‌خواهید فرزندتان شروع به یادگیری برنامه نویسی کند؟ با تماس با پشتیبان بخش ثبت نام، می‌توانید به طور کامل از سرفصل‌ها و نحوه تدریس اطلاعات کاملی کسب کنید.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool