بزرگترین دستاوردهای هوش مصنوعی تاکنون

بزرگترین دستاوردهای هوش مصنوعی تاکنون

بزرگترین دستاوردهای هوش مصنوعی تاکنون

قدمت هوش مصنوعی (AI) به دوران باستان برمی‌گردد. زمانی که فیلسوفان نظریه‌ها و شایعاتی در مورد اینکه چگونه موجودات مصنوعی ممکن است به هوش یا آگاهی انسانی دست پیدا کنند، سرهم می‌کردند. از همان زمان بود که هوش مصنوعی از یک داستان کاملاً تخیلی به یک دنیای واقعی با دستاوردهایی فراوان تبدیل شده و پیشرفت کرده است.

هوش مصنوعی در دهه‌های اخیر در پیشرفت‌های فناوری، یکه‌تاز بوده است. تشخیص پزشکی، آموزش، تجارت سهام، کنترل ربات، قانون، اکتشافات علمی، بازی‌های ویدیویی و اسباب‌بازی‌ها تنها بخش‌هایی هستند که از هوش مصنوعی در آن استفاده می‌شود.

برخی از دستاوردهای هوش مصنوعی عبارتند از: تشخیص چهره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار، تولید متن، ترجمه زبان، توسعه دارو و غیره.

همچنین طرز تفکر بسیاری از مردم در مورد سلامتی، زندگی، یادگیری و سایر جنبه های زندگی روزمره خود را متحول کرده است. شکی نیست که در آینده، بسیاری از کسب و کارها برای بهبود کارایی و گردش کار به هوش مصنوعی تکیه خواهند کرد.

در این مقاله، برخی از دستاوردهای هوش مصنوعی، چندین پروژه جالب هوش مصنوعی و آینده هوش مصنوعی را مورد بحث قرار دادیم.

هوش مصنوعی چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستاوردهای هوش مصنوعی تاکنون

هم اکنون در عصری زندگی می‌کنیم که جهان همواره در حال تغییر است، به گونه‌ای که در آن فناوری هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است. دانشمندان بیش از هر زمان دیگری سخت کار کرده و اکتشافات جدید و هیجان انگیز بسیاری را انجام داده‌اند.

برخی از هوشمندانه‌ترین دستاوردهای هوش مصنوعی تا به امروز چیست؟

  1.  GPT-3- زبان هوش مصنوعی

این یک مدل هوش مصنوعی قدرتمند برای خودرگرسیون(خودهمگرایی) زبان طبیعی است. این دستاورد، پتانسیل ساخت مدل‌های زبانی شبیه زبان انسان را دارد که آن را به برجسته‌ترین مدل هوش مصنوعی در NLP تبدیل می‌کند.

از خودرگرسیون برای توصیف فرآیندهای متغیر با زمان خاصی در طبیعت، اقتصاد، و غیره استفاده می‌شود. مدل خودرگرسیون مشخص می‌کند که متغیر خروجی به صورت خطی به مقادیر قبلی خود و به یک عبارت تصادفی (یک عبارت غیرقابل پیش‌بینی) بستگی دارد.

پردازش زبان طبیعی (NLP) یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی (AI) است و به ماشین‌ها کمک می‌کند تا زبان انسان را پردازش و درک کنند و بتوانند به طور خودکار وظایف تکراری را انجام دهند. به عنوان مثال می‌توان به ترجمه ماشینی، خلاصه سازی، طبقه بندی بلیط و بررسی املا اشاره کرد.

علاوه بر این، این مدل می‌تواند از Deep Learning برای تکمیل خودکار جملات زمانی که شروع یک جمله به این مدل داده می‌شود، استفاده کند. مدل ارائه شده شامل 175 میلیارد پارامتر است که با استفاده از شبکه‌های عصبی تنظیم شده است و هر مجموعه آموزشی را می‌توان به عنوان یک پارامتر شناسایی کرد.

GPT-3 همچنین می‌تواند کد HTML، نودهای گیتار و صفحات وب را علاوه بر اینکه خودشان یک مدل تولیدکننده زبان هستند، تولید کند.

2- هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی و کشف دارو

پیشرفت‌های هوش مصنوعی در بخش بهداشت و درمان یکی از سودمندترین استفاده‌های هوش مصنوعی برای بشریت است، زیرا امکان راه‌حل‌های درمانی و تشخیص سریع را فراهم می‌کند. توسعه داروهایی برای آینده، ممکن است تا ده سال طول بکشد و میلیاردها دلار هزینه داشته باشد تا بتواند برای درمان تایید شود. با این حال، هوش مصنوعی قادر است همین کار را در زمان کمتر و با هزینه کمتر انجام دهد. برخی از دستاوردهای هوش مصنوعی در بهداشت و درمان عبارتند از:

  • «دیپ‌مایند» با حل مساله ساختار پروتئین‌ها دنیای پزشکی را دگرگون می‌کند!

مهمترین جنبه توسعه دارو و درک نحوه عملکرد آن به دانستن ساختار پروتئین بستگی دارد. AlphaFold توسط DeepMind با هدف درک کامل ساختار پروتئین ساخته شده است. آلفا فولد در مسابقه ارزیابی انتقادی پیش بینی ساختار (CASP) امتیاز 87 از 100 را به دست آورد و نفر دوم امتیاز 75 را کسب کرد. در زمینه زیست شناسی محاسباتی، این یک دستاورد قابل توجه بود. اگر تحقیقات با موفقیت ادامه پیدا کند، به توسعه واکسن‌ها و داروهای جدید با کمترین اثرات منفی ممکن، کمک خواهد کرد.

deep mind

  • CurialAI – اولین الگوریتم هوش مصنوعی برای شناسایی بیماران احتمالی مبتلا به کووید-19.

CurialAI یک الگوریتم هوش مصنوعی است که توسط دانشگاه آکسفورد و بر اساس آزمایش‌های انجام شده در اورژانس‌های بیمارستانی با استفاده از نمونه‌های خون و سایر نمونه‌های حیاتی توسعه یافته است. این الگوریتم توانست در کمتر از یک ساعت پس از آموزش، بین بیماران مبتلا به کرونا و بیماران مبتلا به سایر نقص‌های تنفسی با دقت بیش از 90 درصد تمایز قائل شود.

ربات ها به جنگ کرونا می روند!

  1.  اتومبیل‌های خودران (خودروی بدون راننده یا اتومبیل خودران)

اتومبیل‌های خودران بدون کمک راننده انسانی و با استفاده از ترکیبی از سنسورها، دوربین‌ها، رادار و هوش مصنوعی در مکان‌های مختلف حرکت می‌کنند.

  • اتومبیل‌های خودران Google Waymo

ماشین‌های خودران Waymo در حال حاضر در چند شهر از ایالات متحده قابل دسترسی هستند. سنسورها، لیدارها و رادارهای نظارتی 360 که می‌توانند یک آیتم را در فاصله 300 متری شناسایی کنند، اجزای اصلی مورد استفاده در این خودروها بودند. با این حال، توسعه دهندگان، برنامه رانندگی مجازی Waymo CarCraft را برای آزمایش الگوهای رانندگی قبل از عرضه عمومی ایجاد کردند. Waymo 5 قبل از اینکه به جاده برود، میلیون‌ها کیلومتر را در دنیای مجازی CarCraft ثبت کرد.

با این حال، تنها تعداد کمی از تصادفات در طول آزمون رانندگی گزارش شده که بیشتر آن‌ها توسط سایر رانندگان یا وسایل نقلیه دیگر ایجاد شده است. تنها یک مورد اشتباه گزارش شده که در آن Waymo با اتوبوس برخورد کرد.

  • Tesla Autopilot

Tesla Autopilot مجموعه‌ای از فناوری‌های پیشرفته برای سیستم کمک راننده (ADAS) است که توسط تسلا ارائه شده است. سیستم به این صورت است که راننده مسئول بوده و وسیله نقلیه باید دائماً تحت نظر باشد. به گفته شرکت تسلا، این ویژگی‌ها تصادفات ناشی از خطای انسانی و خستگی ناشی از رانندگی در مسافت طولانی را به حداقل می‌رساند.

مرکز خطوط، تغییر خودکار خطوط، کروز کنترل آگاه از ترافیک، ناوبری نیمه خودکار در بزرگراه‌های با دسترسی محدود، پارک خودکار و امکان احضار خودرو از گاراژ یا پارکینگ از جمله ویژگی‌های آن است.

  1. فناوری‌های دستیار مجازی، امنیت و نظارت

هوش مصنوعی به روش‌های زیر به تغییر صنعت دستیار مجازی و همچنین امنیت و نظارت کمک کرده است.

  • تشخیص گفتار

تشخیص گفتار فرآیندی است که در آن کامپیوتر کلمات انسان را تفسیر کرده و آن‌ها را به مدلی قابل خواندن برای ماشین تبدیل می‌کند. متعاقباً بر اساس هدف نهایی و آنچه که باید به آن دست پیدا کنید، برای مثال به متن، صوت یا فرمت مورد نیاز دیگر تبدیل می‌شود. هوش مصنوعی تشخیص صدا شامل Google Assistance، Siri، Microsoft Cortana، Alexa و تعداد زیادی دستیار مجازی دیگر است.

علاوه بر این، بسیاری از کسب و کارها، از دستیارهای دیجیتال و پشتیبانی خودکار، برای ساده کردن خدمات خود استفاده می‌کنند. تشخیص گفتار به طور گسترده‌ای در دستیارهای صوتی، سیستم‌های خانه هوشمند، اینترنت اشیا، موتورهای جستجو و سایر برنامه‌ها استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی تشخیص گفتار

  • تشخیص چهره

هوش مصنوعی تشخیص چهره نیز یکی از پیچیده‌ترین دستاوردهای هوش مصنوعی قرن بیست و یکم است. امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کنند. FaceID اپل، جستجوی تصویر گوگل و تشخیص شی فیس‌بوک نمونه‌هایی از نحوه استفاده از هوش مصنوعی تشخیص چهره امروزه هستند.

هوش مصنوعی تشخیص چهره

چکیده

از زمانی که در اواخر دهه 50 برای اولین بار در مورد AI صحبت شد، هوش مصنوعی پیشرفت‌های شگفت‌آوری داشته است. به جرات می توان گفت که ماشین ها اکنون ما را بیشتر از خودمان می‌شناسند. باید گفت که درواقع همه چیز که از طریق پروژه‌های جالب هوش مصنوعی امکان پذیر شده است.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool