5 ترند برتر ربات سال 2022

5 ترند برتر ربات سال 2022

5 ترند برتر ربات سال 2022

Milton Guerry، رئیس فدراسیون بین‌المللی رباتیک می‌گوید: «تحول اتوماسیون رباتیک در صنایع سنتی و جدید در حال افزایش است. شرکت‌ها روز به روز، بیشتر و بیشتر به مزایای بی‌شمار رباتیک برای کسب‌وکارشان پی می‌برند.»

فرهنگ لغت اتوماسیون را اینگونه تعریف می‌کند: «تکنیک ساخت دستگاه، فرآیند یا یک سیستم که به طور خودکار عمل کند». اما در اصطلاح ما اتوماسیون را به عنوان «ایجاد و به کارگیری تکنولوژی برای نظارت و کنترل تولید و تحویل محصولات و خدمات» تعریف می‌کنیم.

بنابراین اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) یک فناوری نرم‌افزاری است که ساخت، استقرار و مدیریت ربات‌های نرم افزاری را که از اعمال انسان در تعامل با سیستم‌ها و نرم‌افزارهای دیجیتال الگوبرداری می‌کنند، آسان می‌کند.

Cleanfix – RA 660 – ANT © BlueBotics

رباتی که در بالا مشاهده می‌کنید، برای تمیز کردن ساختمان‌ها از آن استفاده می‌شود.

1- صنایع جدیدی که ربات‌هایی را برای انجام وظایف خاص، به کار گرفته‌اند

بخش‌هایی که در اتوماسیون رباتیک نسبتاً جدید هستند، به سرعت ربات‌ها را به کار می‌گیرند. رفتار یک مصرف کننده، شرکت‌ها را به سوی رسیدگی به تقاضای مشتری برای شخصی‌سازی محصولات و نوع تحویل آن، هدایت می‌کند.

انقلاب تجارت الکترونیک، ناشی از همه‌گیری کرونا بود که در سال 2022 شتاب خواهد گرفت. امروزه هزاران ربات در سرتاسر جهان فعال شده است که تا پنج سال گذشته، هیچ کدام از آن‌ها در بخش صنعت وجود نداشتند.

شرکت‌هایی که قبلاً اتوماسیون رباتیک را در نظر نگرفته‌ بودند، در تلاش برای رفع کمبود نیروی کار، تجدیدنظر خواهند کرد. کسب‌وکارهایی که به کارکنان خدماتی مانند خرده‌فروشی‌ها و رستوران‌ها متکی هستند، قادر به پر کردن فرصت‌های شغلی نیستند، و در نتیجه، می‌توان انتظار داشت که آن‌ها در این اتوماسیون سرمایه‌گذاری کنند تا نیاز مشتریان را برآورده سازند. صنایع نسبتاً جدید مانند تحویل و تدارکات، ساخت و ساز، کشاورزی و بسیاری دیگر از فناوری‌هایی که روز به‌روز در حال پیشرفت هستند، از رباتیک بهره می‌برند.

2- استفاده از ربات‌ها آسان‌تر شده است

پیاده‌سازی ربات‌ها می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد، اما استفاده از نسل‌ جدید ربات‌ها راحت‌تر است. روند واضحی برای رابط‌های کاربری وجود دارد که امکان برنامه‌نویسی ساده مبتنی بر نماد و راهنمایی دستی ربات‌ها را فراهم می‌کند. شرکت‌های رباتیک و برخی از تامین‌کنندگان شخص ثالث، بسته‌های سخت‌افزاری را با نرم‌افزار همراه می‌کنند تا پیاده‌سازی را ساده‌تر نمایند. این روند ممکن است ساده به نظر برسد، اما پیشنهاداتی که بر اکوسیستم‌های کامل تمرکز دارند، با کاهش تلاش و زمان عملیات، ارزش فوق‌العاده‌ای به آن اضافه می‌کنند.

ترند رباتیک کم‌هزینه نیز با راه‌اندازی و نصب آسان همراه است و در برخی موارد برنامه‌های خاصی از پیش پیکربندی شده‌اند. «در واقع تامین کنندگان، برنامه‌های استاندارد ترکیب شده با گریپرها، سنسورها و کنترلرها را ارائه می‌دهند»

3- مهارت ربات‌ها و انسان‌ها افزایش می‌یابد

دولت‌ها، گروه‌های صنعتی و شرکت‌ها روز‌به‌روز، نیاز بیشتری را درخصوص آموزش ابتدایی ربات‌ها و سیستم اتوماسیون را در مراحل اولیه برای نسل بعدی، می‌بینند. راه خطوط تولید مبتنی بر داده، بر آموزش و پرورش تمرکز خواهد کرد. علاوه بر آموزش درون سازمانی نیروهای انسانی، مسیرهای آموزشی خارج از سازمان نیز می‌تواند روند یادگیری کارکنان را ارتقا دهد. برای مثال تولیدکنندگان ربات مانند ABB، FANUC، KUKA و YASKAWA همه، سالانه در کلاس‌های ربات خود بین 10000 تا 30000 شرکت کننده را در بیش از 30 کشور ثبت نام می‌کنند.

رباتیک در حال بهبود شرایط شغلی کارگران کارخانه‌ها است. همانطور که اخیرا استعفای افراد نشان می‌دهد، مردم می‌خواهند در یک محیط مدرن کار کنند تا در آن‌جا بتوانند حرفه‌ای یاد بگیرند. فرصت‌های آموزشی جدید با رباتیک، یک استراتژی برد-برد برای شرکت‌ها و کارمندان است، چون وظایف کسل‌کننده، کثیف و خطرناک خودکار می‌شوند، در حالی که افراد مهارت‌های کلیدی را برای محیط کار صنعتی آینده می‌آموزند و پتانسیل درآمد خود را در طول حرفه‌شان افزایش می‌دهند.

4- ربات‌ها صنعت تولید را ایمن می‌کنند

تنش‌های تجاری و COVID-19 باعث شده تا کارخانه‌دارها به مشتری نزدیکتر شوند. مسائل مربوط به زنجیره تامین نیز سبب می‌شود که شرکت‌ها نزدیکتر شدن به سیستم اتوماسیون را به عنوان یک راه‌حل در نظر بگیرند.

آماری از ایالات متحده نشان می‌دهد که چگونه سیستم اتوماسیون به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا به تجارت بازگردند: طبق گزارش انجمن اتوماسیون پیشرفته (A3)، سفارش ربات‌ها در ایالات متحده در 3 ماه سوم سال 2021 نسبت به مدت مشابه در سال 2020، 35 درصد افزایش یافته است. بیش از نیمی از سفارشات، از بخش‌های غیرخودرویی بوده است. و این رکورد رشد فقط مربوط به رباتیک نیست بلکه بینایی ماشین، کنترل حرکت و موتورها نیز شاهد افزایش رشد چشمگیری هستند.

دکتر Susanne Bieller، دبیر کل IFR می‌گوید: « به نظر می‌رسد همه‌گیری کرونا و اختلالاتی که در زنجیره تامین و همچنین در دسترس بودن نیروی کار به وجود آورده است، اهرم فشاری بوده که بسیاری برای توجیه سرمایه‌گذاری به آن نیاز داشتند. شرکت‌هایی که بیشترین احتمال را برای سرمایه‌گذاری در اتوماسیون دارند، آن‌هایی هستند که مدتی است به آن فکر می‌کنند اما گام نهایی را برنداشته‌اند.»

5- ربات‌ها از اتوماسیون دیجیتال پشتیبانی می‌کنند

در سال 2022 و پس از آن، ما شاهد تکیه بر داده‌ها به عنوان عوامل کلیدی در تولید آینده هستیم. تولیدکنندگان داده‌هایی را از فرانیدهای خودکار هوشمند جمع‌آوری می‌کنند که این داده‌های جمع‌آوری‌ شده، برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر، تجزیه و تحلیل می‌شوند. با توانایی یک ربات در به اشتراک گذاشتن وظایف و یادگیری از طریق هوش مصنوعی، شرکت‌ها همچنین می‌توانند اتوماسیون هوشمند را در محیط‌های جدید، از ساخت‌وساز گرفته تا بسته‌بندی غذا و نوشیدنی و حتی آزمایشگاه‌های بهداشت و درمان، آسان‌تر به کار بگیرند.

هوش مصنوعی برای رباتیک در حال رشد است و ربات‌های یادگیرنده در حال تبدیل شدن به مسیر اصلی هستند. صنعت این مرحله آزمایشی را پشت سر گذاشته است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در سال 2022 شاهد گسترش بیشتر این فناوری‌ها باشیم.مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool