7 مزیت شگفت انگیز آموزش رباتیک

7 مزیت شگفت انگیز آموزش رباتیک

7 مزیت شگفت انگیز آموزش رباتیک

تکنولوژی روز به روز در حال تغییر و گسترش است. با پیشرفت تکنولوژی، نحوه زندگی ما انسان‌ها نیز دستخوش تغییرات گسترده‌ای می‌شود. رباتیک یکی از همین فناوری‌هایی است که سناریوی صنعتی جهان را تغییر می‌دهد.

همین موضوع باعث می‌شود تا برای والدین این سوال به وجود بیاید: «موسسات آموزشی و مدارس، برای آماده کردن نسل بعدی ما برای آینده چه می‌کنند؟» برای پاسخ به این سوال باید گفت که بیشتر موسسات سعی دارند تا به اندازه سهمی که در آموزش دارند، وظایف خود را انجام داده و روش‌ها، ابزارها و برنامه‌های آموزشی جدیدی را هم به کودکان و هم به نوجوانان معرفی ‌کنند. که این کار باعث می‌شود تا کودکان و نوجوانان هم سرگرمی، هم آموزش و هم پیشرفت را در وقت آزاد خود داشته باشند.

رباتیک یکی از آن مهارت‌هایی است که باید به آن‌ها آموزش داده شود. اکثر موسسات، دوره‌های رباتیک برای بچه‌ها دارند که آن‌ها را تشویق می‌کنند تا در این زمینه تسلط پیدا کنند.

معرفی دوره‌های آموزش ساخت ربات برای کودکان

در این میان، می‌توان دوره‌های آموزش ساخت ربات در رباتیک اِسکول را معرفی کرد. که در این دوره‌ها با ایجاد انگیزه و همچنین با جدیدترین متدهای آموزشی، سعی شده تا آموزش رباتیک برای کودکان و نوجوانان، جذاب و سرگرم کننده باشد.

 در این دوره‌ها، دانش آموزان مهارت‌های جدیدی را یاد می‌گیرند و دانش خود را توسعه می‌دهند. که ما در این کلاس‌ها به آن‌ها کمک می‌کنیم تا به جزئیات توجه کنند، طراحی فیزیکی را یاد بگیرند و همچنین مهارت‌های کار گروهی خود را تقویت کنند.

7 مزیت شگفت‌انگیز یادگیری رباتیک برای کودکان

1- علاقه‌مندی به مباحث STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)

ما اغلب می‌بینیم که کودکان در سنین پایین علاقه چندانی به یادگیری موضوعات علمی مانند دانش و ریاضیات ندارند. یادگیری رباتیک تأثیر شگفت انگیزی در ایجاد علاقه کودک به این موضوعات دارد. در واقع آموزش رباتیک بر یادگیری عملی تکیه می‌کند تا کودکان مطالب تئوری را یاد بگیرند. این مسئله، منجر به ایجاد علاقه به یادگیری موضوعات STEM در آن‌ها می‌شود.

2- خلاقیت را تقویت می‌کند

همان‌طور که گفتیم، رباتیک از آموزش عملی استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، دانش‌آموزان می‌توانند مفهومی را کشف کرده و آن را به مرحله اجرا دربیاورند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند چیزی را بسازند که هر کاری که آن‌ها می‌خواهند، انجام دهد. هر آموزشی این فرصت منحصر به فرد را برای خلاقیت ندارد.

آموزش رباتیک به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا در مورد چگونگی حل مسئله با یکدیگر تعامل داشته، فکر کرده و مسائل را حل کنند. آن‌ها درگیر فرآیند یادگیری می شوند، پس در نتیجه خلاقیت آن‌ها افزایش می‌یابد.

3- یاد می‌گیرید که حلال مشکلات باشید!

همه ما می‌دانیم که ربات‌ها برای انجام کارهای سخت، طراحی و برنامه‌ریزی شده‌اند. کارهایی که انسان نمی تواند آن‌ها را انجام دهد. کودکان در حین ساخت ربات به مسائلی فکر می‌کنند و سعی می‌کنند تا با کمک ربات‌ها آن‌ها را به ساده ترین روش ممکن حل کنند. آموزش رباتیک، کودکان را به حلال مشکلات در دنیای واقعی تبدیل می‌کند.

4- آمادگی مطلوب برای آینده

بدون شک بازار آماده‌ای برای کسانی که علم رباتیک را یاد گرفته‌اند، وجود دارد. به طور مثال، شرکت‌هایی هستند که آماده استخدام دانشجویان، برای دوره‌های کارآموزی تابستانی می‌باشند. استارت‌آپ‌های جدید با تخصص در ساخت پهپادها و سایر جنبه‌های رباتیک وجود دارد. همچنین خدمات نظامی، بخش بهداشت، بخش اطلاعات و اکتشافات فضایی همگی به رباتیک نیاز دارند.

در نتیجه، این افراد،انتخاب‌های زیادی خواهند داشت. علاوه بر این، آشنایی دانش آموزان با رباتیک، به آن‌ها کمک می‌کند تا استعدادهای منحصر به فرد خود را کشف کنند. 

در مورد آینده رباتیک بیشتر بدانید...

5- تقویت روحیه کار تیمی

بسیاری از پروژه های رباتیک باعث می‌شود تا افراد در یک تیم باهم کار کنند. به این دلیل که مهارت‌های مختلفی مانند برنامه نویسی، مهندسی و ... برای ساختن یک ربات با هم ترکیب می‌شوند. این امر باعث می‌شود که دانش‌آموزان برای موفقیت در پروژه‌هایشان باهم همکاری کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید دست به دست هم بدهند تا خروجی ارزشمندی داشته باشند.

6- تقویت مهارت‌های ارتباطی

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، برای موفقیت دانش آموزان در رباتیک، آن‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند. و این به معنای همکاری با افرادی با مهارت‌های مختلف است. همچنین، هنگامی که می‌خواهند اختراع خود را به جهانیان نمایش ‌دهند، باید بهترین راه را برای ارائه اختراع خود بیاموزند.

7- دانش آموزان، نقاط قوت و ضعف خود را می‌یابند

تقریباً همه دانش‌آموزان با فکر به این که چگونه ساخت یک ربات را یاد بگیرند، هیجان‌زده می‌شوند. وقتی که در کار ساخت ربات غرق می‌شوند، با نقاط قوت و ضعف خود آشنا می‌شوند. زمانی که آن‌ها در دوره آموزش ساخت ربات، پیش می‌روند و با دانش آموزان دیگر کار می‌کنند، نشان می‌دهد که آن‌ها در چه چیزی خوب هستند و در چه مواردی نیاز به بهبود دارند.

در واقع این روش، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا روی نقاط قوت خود تمرکز کنند تا بیشترین توانایی خود را در پروژه به کار ببرند.

سخن آخر...

علم رباتیک یک رشته مهیج است که امروزه محبوبیت بسیارزیادی درمیان کودکان و همچنین والدین پیدا کرده است. آموزش رباتیک مزایای بسیار زیادی دارد که ما تنها خلاصه‌ای از این مزیت‌ها را در این مقاله بیان کردیم. یادگیری رباتیک، می‌تواند دنیایی از فرصت‌ها را برای علاقه‌مندان ایجاد کند.

پس آموزش رباتیک، ضروری است...مطالب زیر را حتما مطالعه کنید


نظرات


برای ثبت نظر وارد وبسایت شوید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید @RobaticSchool